Desiatky odberných miest sú bez elektriny, niektoré časti Slovenska po daždi zápasia aj s vodou

Slovensko Správy

14.11.2019 (Webnoviny.sk) – Časť Slovenska zápasí s vodou a na Orave pracovníci Stredoslovenskej distribučnej (SSD) riešia momentálne dve väčšie poruchy, ktoré tiež vznikli v súvislosti so stredajším nepriaznivým počasím. Dôvodom prerušenia dodávky elektrickej energie sú spadnuté stromy na vedenie vysokého napätia.

Jeden strom spadol na vedenie vysokého napätia v Ústí nad Priehradou, ktoré je mestskou časťou Trstenej. Mimo prevádzky sú štyri trafostanice a bez elektriny je 108 odberných miest. V oblasti Oravice – Vitanová spadli na vedenie vysokého napätia dva stromy. Bez napájania je od stredy sedem distribučných trafostaníc a 124 odberateľov,“ informoval agentúru SITA hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

Podľa jeho slov energetici nemohli odstraňovať poruchy pre neprístupný terén a nevhodné poveternostné podmienky. „Piliari by mali byť každú chvíľu na mieste a začnú píliť. Predpokladáme, že počas dopoludnia by mala byť dodávka elektriny obnovená pre všetkých odberateľov,“ dodal hovorca SSD.

V Hranovici sa vylial Hornád

Voda robí problémy najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. V podtatranskej obci Hranovnica v Popradskom okrese sa po intenzívnych dažďoch vyliala rieka Hornád, a to v lokalite pod Dubinou.

Starosta obce Vladimír Horváth preto v obci ešte v stredu vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity. Voda, ktorá sa vyliala z koryta rieky tam ohrozovala najprv tamojší priemyselný areál, neskôr začala prenikať aj do dvorov rodinných domov a zaliala aj časť príjazdovej cesty.

„Vo štvrtok sa situácia zlepšila, ale zatiaľ máme stále vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Dokončujeme tam potrebné práce, ktoré majú zabrániť opakovaniu situácie,“ povedal pre agentúru SITA prednosta obecného úradu Lukáš Antoni s tým, že miestne komunikácie v lokalite pod Dubinou sú už plne prejazdné.

Obec v stredu so súhlasom Slovenského vodohospodárskeho podniku začala s navyšovaním a spevňovaním brehu Hornádu. „Časť brehu bola spevnená násypom lomového kameňa, v úseku pri rodinných domoch sme použili vrecia s pieskom. Práce pokračovali až do večerných hodín,“ informoval zástupca starostu obce Martin Valluš. Okrem zamestnancov obce sa do prác zapojili aj dobrovoľní hasiči. Vo štvrtok budú s protipovodňovými opatreniami pokračovať.

Zaplavené domy a zosunutý svah

Povodňová aktivita trvá aj na povodí rieky Slaná v Rimavskej Sobote, kde zrážková činnosť bola zaznamenaná hlavne v horných častiach jednotlivých povodí. „Na základe avizovanej predpovede počasia predpokladáme ustávanie zrážok bez výrazných vzostupov hladín hlavne na horných úsekoch vodných tokov, avšak v spodných častiach predpokladáme udržanie 1. stupňov s postupným poklesom,“ doplnil Januš.

V okrese Revúca v povodí rieky Muráň bol v stredu v Revúcej vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity, pričom tam boli zaplavené záhrady, pivnice domov, poľnohospodárska pôda a miestne komunikácie. Podľa informácie z Operačného strediska krajského riaditeľstva policajného zboru je z dôvodu zosuvu svahu do odvolania uzatvorená cesta II/531 medzi Tisovcom a Muráňom.

Tretí stupeň povodňovej aktivity od stredy pretrváva v okrese Brezno v obci Závadka nad Hronom, kde voda zaplavila rodinné domy a zosunul sa svah.

Ako agentúru SITA informoval referent komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku Tomáš Januš, horný úsek Hronu dosiahol 3. stupeň povodňovej aktivity aj v obci Polomka, 2. stupeň povodňovej aktivity v obci Valkovňa a v Brezne a 1. stupeň v obci Dubová a v Banskej Bystrici. V obci Valkovňa voda zaplavila päť rodinných domov, tri chaty, dvory a záhrady.

Z vývoja meteorologickej situácie sa na 14. novembra nepredpokladajú zrážky, čo znamená, že nastane kulminácia vodných tokov, v hornom úseku Hrona predpokladáme pokles hladiny, v nižších úsekoch ešte stúpanie hladiny,“ objasnil referent.

Vydané hydrologické výstrahy

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal vo štvrtok pre Banskobystrický kraj hydrologickú výstrahu 2. stupňa pre okres Brezno a Revúca a výstrahy 1. stupňa pre okresy Banská Bystrica a Zvolen. „Vzhľadom na spadnuté zrážky očakávame na tokoch pretrvávanie vysokých vodných stavov s prekročením stupňov povodňovej aktivity,“ varovali meteorológovia s tým, že výstrahy platia aktuálne do 18:00.

Naďalej je platná hydrologická výstraha 2. stupňa na povodeň z trvalého dažďa aj pre okres Gelnica a varovania 1. stupňa sú vydané pre okresy Košice, Košice okolie a Spišská Nová Ves. Agentúru SITA o tom informovala Martina Holubecká z odboru Hydrologického monitorovania SHMÚ.

Ako ďalej dodala, momentálne je vo vodomerných staniciach Stratená a Švedlár na toku Hnilec 2. stupeň povodňovej aktivity. Prvé stupne povodňovej aktivity sú na toku Hornád v staniciach Hranovnica, Hrabušice, Spišská Nová Ves, Spišské Vlachy, Margecany, Kysak, Košice, Ždaňa a na toku Hnilec v stanici Jaklovce.

Vzhľadom na predpokladanú meteorologickú a hydrologickú situáciu očakávame na tokoch východného Slovenska ustálenosť až mierny pokles vodných hladín. Na dolnom Hornáde bude vodná hladina ovplyvnená manipuláciou na VD Ružín,“ dodala Holubecká.

Viac k témam: počasie, povodne, silný dážď
Zdroj: Webnoviny.sk – Desiatky odberných miest sú bez elektriny, niektoré časti Slovenska po daždi zápasia aj s vodou © SITA Všetky práva vyhradené.