Čínske reedukačné tábory by podľa Nemecka mala vyšetriť OSN, pripomínajú koncentračné tábory

Správy Svet

25.11.2019 (Webnoviny.sk) – Nemecko v pondelok vyhlásilo, že reedukačné tábory v čínskej provincii Sin-ťiang, v ktorých čínsky režim zadržiava možno až milión ľudí, by mali vyšetriť pozorovatelia Organizácie Spojených národov (OSN) a Čína by im mala zaručiť neobmedzený prístup do týchto svojich zariadení. Ako v pondelok vyhlásila hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Maria Adebahr, Nemecko už vyvíja v tomto smere aktivity na pôde OSN, a najnovšie informácie o dianí v týchto čínskych táboroch „prijalo s veľkým znepokojením“.

Vymývanie mozgov menšín

Podľa uniknutých tajných čínskych dokumentov, ktoré zverejnila medzinárodná skupina novinárov, je účelom zadržiavacích táborov v čínskej provincii Sin-ťiang prevýchova a priam až „vymývanie mozgov“ príslušníkov ujgurskej, ale i iných menšín. Tým sa snažia v táboroch vštepiť lásku a úctu k čínskemu komunistickému režimu, a púšťajú ich odtiaľ spravidla až po tom, keď sa z nich stanú oddaní stúpenci čínskeho vedenia.

Novinári okrem iného zverejnili podrobnosti o neuveriteľne prepracovanom systéme kontroly čínskych občanov pomocou umelej inteligencie, ktorá čínskym úradom umožňuje s vysokou spoľahlivosťou identifikovať každého, kto má iné názory ako tie oficiálne schválené, a inak sa prejavuje.

Non-stop monitorované komplexy

Súčasťou týchto nových odhalení sú aj fotografie zo zadržiavacích centier v Sin-ťiangu, na ktorých vidno obrovské komplexy v mnohom podobné nacistickým koncentračným táborom. V každom ich rohu sú napríklad umiestnené strážne veže, z ktorých sú tieto zariadenia non-stop monitorované, aby z nich nikto neutiekol.

Čína všetky tieto informácie označila za „výmysly a falošné správy“.

Viac k témam: Čína, koncentračný tábor
Zdroj: Webnoviny.sk – Čínske reedukačné tábory by podľa Nemecka mala vyšetriť OSN, pripomínajú koncentračné tábory © SITA Všetky práva vyhradené.