Cestovný ruch v Bratislave sa výrazne znížil, verejná WiFi zaznamenala pokles aj po prvých opatreniach

Slovensko Správy

16.4.2020 (Webnoviny.sk) – Podľa údajov z Bratislavskej WiFi siete klesol počet zahraničných návštevníkov až o 90 percent. Vyplýva to z tlačovej správy Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy na základe pripojení na bezplatnú mestskú WiFi sieť od začiatku opatrení v súvislosti s pandémiou kononavírusu.

„Záujem o online pripojenie v centre klesol asi na pätinu, pri návštevníkoch z cudziny je pokles ešte výraznejší. Záujem cudzojazyčných návštevníkov o online pripojenie klesol počas krízy o 90 percent,“ uviedol hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Viac o téme: Koronavírus

Tri trendy

Bratislava prevádzkuje bezplatnú WiFi sieť na dvadsiatich hotspotoch v centre mesta, najvyužívanejšie sú free WiFi zóny v okolí Slovenského národného divadla či Starej tržnice. Z dát za posledné týždne je možné odčítať tri trendy.

„Keď sa v marci zatvorili školy a škôlky zostali s deťmi doma aj niektorí rodičia. Kým bežne sa na bezplatnú mestskú WiFi prihlási približne dvetisíc ľudí denne, po prvých opatreniach klesol tento počet o štvrtinu, na zhruba 1 500,“ uviedol Bubla.

Po druhej vlne opatrení, keď sa zatvorila väčšina prevádzok, klesol počet na približne 400 používateľov denne. „K miernemu, asi 10-percentnému nárastu využívania prišlo po istom uvoľnení protivírusových opatrení začiatkom apríla,“ doplnil Bubla.

Život sa spomalil

Pri nových používateľov sú podľa dát magistrátu priemerné poklesy na úrovni 90 percent. „Aj vzhľadom na jazyk zariadenia túto skupinu tvoria prevažne turisti. Vidno, že cestovný ruch je počas koronakrízy výrazne utlmený,“ vysvetlil hovorca.

Hlavné mesto zverejňuje dáta z bezplatnej WiFi siete denne na svojom transparentnom portáli, kde sú v grafickej podobe zobrazené za posledných 60 dní. Údaje o mobilite pomáhajú mestu napríklad pri adresnejšom prijímaní opatrení proti pandémii.

„Dáta nám jasne ukazujú, že život v meste sa výrazne spomalil. Nemusí to byť dobrá správa pre ekonomiku. Na druhej strane je veľmi dobrou správou, že obyvatelia naozaj dodržiavajú výzvu mesta o disciplíne a o tom, aby ostali doma,“ zhodnotil výsledky primátor Bratislavz Matúš Vallo.

Viac k témam: bezplatné Wifi, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Cestovný ruch v Bratislave sa výrazne znížil, verejná WiFi zaznamenala pokles aj po prvých opatreniach © SITA Všetky práva vyhradené.