Česko si pripomína 70. výročie popravy Milady Horákovej, komunisti hovoria o nenávisti

Správy Svet

26.6.2020 (Webnoviny.sk) – Zatiaľ čo si celé Česko pripomína 70 rokov od popravy Milady Horákovej, pražský krajský výbor KSČM sa ohradil „proti skresľovaniu a prepisovaniu historickej pravdy“ a hlavné mesto obvinil z „rozdúchavania antikomunistickej nenávisti“.

Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na vyjadrenie pražskej organizácie na sociálnej sieti Facebook.

Spomienkové akcie v celej krajine

„Združenie ‚Dekomunizace‘ vehementne podporované vedením pražskej radnice pod taktovkou pirátskeho Hřiba, rozbehlo kampaň k 70. výročiu popravy Milady Horákovej,“ píše KSČM.

Česko si pamiatku Milady Horákovej pripomína každoročne. Tento rok výročie sprevádzajú akcie po celej krajine, pričom v Prahe okrem iného znejú z pouličných ampliónov a reproduktorov v metre zvukové koláže autentických záznamov zo súdneho procesu.

Prvá nahrávka, ktorú si mohli ľudia vypočuť dopoludnia, mala približne tri minúty. Na verejných budovách v hlavnom meste sa objavili aj veľkoplošné bannery s jej portrétom a nápisom „Zavraždená komunistami“.

Za zločiny sa neospravedlnili

Krajský výbor sa zároveň vymedzil aj proti vyhláseniu Pamäti národa, podľa ktorého sa „KSČ ani jej nástupkyňa KSČM nerozišla s komunistickou ideológiou, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je násilie, popieranie ľudských práv a mravných hodnôt“.

Podľa kolégia Pamäti národa sa strana za spáchané zločiny nikdy v plnom rozsahu neospravedlnila, nepodporovala snahy o potrestanie zločincov, skôr ich sabotovala.

KSČM to označili za „útok štátom zriaďovaných inštitúcií na jednu z demokratických a k tomu parlamentných strán“.

Horákovú po vykonštruovanom procese popravili 27. júna 1950 za spiknutie a vlastizradu.

Jediná komunistami popravená žena

V súvislosti s výročím vznikla občianska iniciatíva Milada 70: Zavražděna komunisty, ktorá zverejnila „Výzvu spoluobčanom, inštitúciám a samosprávam na uctenie pamiatky doktorky Milady Horákovej“, ktorú okrem vedenia Prahy vypočuli aj ďalšie mestá.

Pražský primátor Hřib je podľa vlastných slov rád, že pravdu nehovoria len v Prahe, ale aj na ďalších miestach Českej republiky.

„Pani doktorka Milada Horáková bola zavraždená komunistami. Z politických dôvodov bolo popravených 248 osôb, z toho 247 mužov a jedna žena, práve Milada Horáková, vrátane dvanástich prominentných komunistov, napríklad pána Rudolfa Slánskeho a Osvalda Závodského,“ vyjadril sa pre iDNES.cz.

Viac k témam: komunisti, KSČM Komunistická strana Čiech a Moravy, poprava
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko si pripomína 70. výročie popravy Milady Horákovej, komunisti hovoria o nenávisti © SITA Všetky práva vyhradené.