Čaputovú zaujímajú dodávky vakcín od Pfizeru, Hegerovi poslala list

Slovensko Správy

17.3.2021 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa listom obrátila na zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera (OĽaNO) v súvislosti s plánovanými dodávkami vakcín proti ochoreniu COVID-19. Očakáva od neho odpovede na viaceré otázky. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Kľúčová je dôvera verejnosti

Prezidentka v liste zdôrazňuje, že kľúčovým faktorom pre úspech vakcinačnej stratégie je dôvera verejnosti. „Aby ľudia mohli dôverovať štátnym orgánom, musia rozumieť dôvodom, na základe ktorých prijímajú rozhodnutia a konajú. Pre budovanie dôvery občanov voči štátu je veľmi dôležitá transparentnosť jeho krokov,“ uviedla Čaputová v liste.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Podľa medializovaných informácií Slovensko nevznieslo nárok na 1,2 milióna vakcín a neskôr na 1,8 milióna vakcín PfizerBioNTech. Prezidentku zaujíma, na základe odporúčania ktorého subjektu, z akého dátumu a s akým odôvodnením bolo toto rozhodnutie prijaté.

Zaujíma ju dopad rozhodnutia

Taktiež ju zaujíma, aký je dopad tohto rozhodnutia na dodávky vakcín od januára do júna. Neskôr však údajne Slovensko vznieslo požiadavku na 1,2 milióna vakcín a následne ďalších 1,6 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. Prezidentku aj k týmto medializovaným informáciám zaujímajú detaily.

Hlava štátu chce poznať aj aktuálny očakávaný harmonogram dodávok jednotlivých vakcín a to, či je možné vzhľadom na rozdiely medzi zazmluvnenými a skutočnými dodávkami vakcín informovať o aktualizovanom harmonograme dodávok vakcín na pravidelných tlačových konferenciách o aktuálnej epidemickej situácii. Prezidentka zároveň ponúkla ministrovi k dispozícii svoje zahraničné kontakty a pomoc pri snahe o včasné zabezpečenie dostatočného množstva vakcín pre obyvateľov Slovenska.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, prezidentka SR, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputovú zaujímajú dodávky vakcín od Pfizeru, Hegerovi poslala list © SITA Všetky práva vyhradené.