Čaputová chce od Matoviča čo najskôr ukončenie vládnej krízy, do paláca prišiel aj Sulík (video)

Slovensko Správy

17.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. marca 18:52

Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby čo najskôr ukončil koaličnú aj vládnu krízu. Urobila tak na ich utorkovom stretnutí. Podľa prezidentky Slovensko potrebuje v čase krízy plne funkčnú a výkonnú vládu. Vládna kríza je podľa nej o to závažnejšia, že sa deje v súbehu s krízou pandemickou.

Ľudia čelia každý deň úmrtiam svojich blízkych, ekonomickým dopadom, neistote a nárastu chudoby. Hlava štátu sa v utorok stretla aj s ministrami za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Richardom Sulíkom a Branislavom Gröhlingom.

Matovič nemal konkrétnu odpoveď

Čaputová podotkla, že v posledných týždňoch absolvovala množstvo rokovaní s koaličnými lídrami a niektorými ministrami. „Poznám ich stanoviská a oni poznajú to moje,” doplnila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zdôraznila, že situácia dospela do krajnosti, keď dve strany vyzvali na odchod predsedu vlády a hroziacu menšinovú vládu odmieta hnutie Sme rodina. Matoviča si v utorok pozvala preto, aby si od neho vypočula, ako sa chce postaviť k riešeniu tejto kritickej situácie. „Nateraz pre mňa nemal konkrétnu odpoveď,” dodala prezidentka.

Vládna kríza trvá už dva a pol týždňa a podľa jej slov Slovensko potrebuje okamžité zmeny v riadení pandémie, v komunikácii, ale aj „okamžité zmeny v ešte intenzívnejšej pomoci ľuďom, lebo chudoba a život v strachu začína byť novou epidémiou”. Poukázala aj na nutné zmeny vo vakcinácii, „ktorá nebude nedôstojným zápasom o život”.

Sulík hovoril o odchode z vlády

Richard Sulík hovoril s prezidentkou Zuzanou Čaputovou o prípadnom vystúpení SaS z koalície a vlády. Uviedol to po ich spoločnom stretnutí. Traja ministri liberálov podajú podľa slov Sulíka demisiu a strana opustí vládu, ak premiér Igor Matovič neodstúpi z postu premiéra do stredy 24. marca.

Sulík podotkol, že poslanecký klub, republiková rada aj členská základňa SaS je jednotná. „My nebudeme pod Igorom Matovičom ďalej vo vláde, lebo sa stávame spoluzodpovední za to katastrofálne vedenie vlády a za túto situáciu,“ povedal.

Šéf SaS by sa podľa svojich slov rád stretol s poslancami hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). V utorok telefonoval s predsedom klubu Michalom Šipošom. „Ja by som sa rád rozprával s poslancami OĽaNO. Viacerých poznám, s viacerými mám aj dobré vzťahy, ale nechcem to robiť šéfovi klubu poza chrbát,” dodal.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), premiér Slovenskej republiky, rekonštrukcia vlády
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová chce od Matoviča čo najskôr ukončenie vládnej krízy, do paláca prišiel aj Sulík (video) © SITA Všetky práva vyhradené.