Blahová žiada koniec Tomanovej na poste komisárky pre deti, dôvodom je Kočner a rodinkárstvo

Slovensko Správy

19.12.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. decembra, 15:25

Nezaradená poslankyňa Národnej rady SR a členka ľudskoprávneho výboru parlamentu Natália Blahová (Demokratická strana) žiada komisárku pre deti Vieru Tomanovú, aby bezodkladne odstúpila zo svojej pozície. Agentúru SITA o tom informoval hovorca strany Róbert Buček. Dôvodom majú byť medializované informácie o kontaktoch Tomanovej s obžalovaným podnikateľom Marianom K. a „rodinkárstvo“ na úrade, ktorý vedie.

Zamestnali aj prominentného colníka

„Úrad komisára pre deti sa stal zberným strediskom personálneho odpadu strany Smer-SD a rodinných príslušníkov Viery Tomanovej,“ vyhlásila Blahová, ktorá sa odvoláva na informácie Nadácie Zastavme korupciu.

Ako priblížila členka predsedníctva Demokratickej strany, v úrade komisárky pre deti je napríklad zamestnaný prominentný colník. „Netušíme, či komisárke pomáha preclievať deti. Ďalšia zamestnankyňa pani Vermešová figurovala pri neslávne preslávenom nástenkovom tendri. Bola šéfkou kontroly a blokovala protokoly. V úrade si Tomanová zamestnáva aj svojich dvoch bývalých poslaneckých asistentov. O ich odbornosti na prácu s deťmi nikde ani zmienky. Zamestnávať má podľa informácií nadácie aj svojho švagra a synovca,“ priblížila Blahová.

Zvolá mimoriadny výbor

Ďalšou zamestnankyňou je podľa poslankyne bývalá štátna tajomníčka Kršíková, ktorú zamestnával Tomanovej rezort a, „s ktorou si v minulosti navzájom vyúčtovávali konzultácie nad kávičkou v hodnote takmer 40 eur za hodinu. Pani Mátejová zas musela odísť z ministerstva preto, že pod jej vedením sa stratilo v Taliansku takmer dvesto detí, ktoré tam Slovensko poslalo do adopcie. Skutočne sa majú títo ‚kauzičkári‘ dnes zasadzovať za práva detí?“ pýta sa členka DS. V súvislosti s personálnym obsadením na Úrade komisára pre deti chce preto zvolať mimoriadny Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Nezaradený poslanec NR SR a volebný líder Demokratickej strany Jozef Rajtár tvrdí, že každá jedna sekunda Viery Tomanovej v pozícii komisárky pre deti je zlou správou pre Slovensko.

„Dnes stoja pred súdom Marian K. a ďalší obžalovaní z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred morálnym súdom dnes stojí aj Viera Tomanová,“ uviedol Rajtár. Zdôraznil, že ľudia, ktorí sa s Marianom K. stretávali, ako je napríklad Viera Tomanová, musia opustiť verejný život a odísť do zabudnutia.

Tomanová vníma celú situáciu ako predvolebný boj, snahu o zviditeľnenie a vytĺkanie politického kapitálu. „Žiada, aby deti a Úrad komisára pre deti neboli zaťahovaní do špinavého politického zápasu,“ napísal v stanovisku Úrad komisára pre deti.

Viac k témam: Úrad Komisára pre deti
Zdroj: Webnoviny.sk – Blahová žiada koniec Tomanovej na poste komisárky pre deti, dôvodom je Kočner a rodinkárstvo © SITA Všetky práva vyhradené.