Biskupi Slovenska kritizujú Hlinov slovník voči kotlebovcom, ale politológ to vidí úplne inak

Slovensko Správy

Fotogaléria: Alojz Hlina

11.12.2019 (Webnoviny.sk) – Na vyslovenie nekompromisnej kritiky nie je nevyhnutné používať hanlivé výrazy, povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kamara. Uviedol to pre agentúru SITA v reakcii na výroky predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojza Hlinu v nedeľnej politickej relácii O 5 minút 12.

Politické body

Hlina v relácii označil stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) za „partiu úchylákov, ktorí ani nevedia pracovať na počítači“.

Predsedovi strany ĽSNS Marianovi Kotlebovi vyčítal aj to, že jeho strana dostala päť miliónov zo štátneho rozpočtu na činnosť, no jej poslanci v parlamente nerobia nič, „iba jedia tresku”. Politológ Juraj Marušiak si myslí, že práve takýto jazyk prináša politické body.

„Nie je mojou úlohou hodnotiť spôsoby vyjadrovania politikov. KDH ani žiadne iné politické strany nie sú pod kontrolou cirkvi. Z pohľadu kňaza môžem len vyjadriť presvedčenie, že ani pre vyslovenie nekompromisnej kritiky nie je nevyhnutné používať hanlivé výrazy. Inak hrozí, že svojím spôsobom dáme za pravdu tým, ktorí si slušnosť zamieňajú so slabosťou,“ uviedol Martin Kamara. Dodal, že je skutočnou výzvou, aby sme práve tento spôsob zmýšľania z našej spoločnosti vyprevadili.

Inšpiroval sa inými stranami

Politológ Juraj Marušiak si myslí, že Hlina sa inšpiroval inými stranami a že práve takýto jazyk prináša politické body. „Uvidíme, ako sa pritvrdenie jazyka odrazí na preferenciách KDH. Zatiaľ bol Hlina úspešný, napríklad čo sa týka volieb do Európskeho parlamentu a volebných preferencií, zdá sa, že sa mu stranu podarilo stabilizovať,“ vyhlásil Marušiak.

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa v nedeľu stretli predseda KDH Alojz Hlina, predseda strany ĽSNS Marian Kotleba a predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker. Diskutovali aj o obvineniach politikov z minulého týždňa.

Obvinenia predsedu Smeru-SD Roberta F. a predsedu strany Za ľudí Andreja K. Hlina, ktorý je lídrom KDH ,sa obáva, že NAKA v tejto veci na seba zobrala úlohu „reklamnej agentúry“ a robí týmto spôsobom politikom predvolebnú kampaň.

Viac k témam: KBS Konferencia biskupov Slovenska, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Biskupi Slovenska kritizujú Hlinov slovník voči kotlebovcom, ale politológ to vidí úplne inak © SITA Všetky práva vyhradené.