Biden zvíťazil v ďalších primárkach, Sandersa porazil v piatich zo šiestich štátov

Správy Svet

17.3.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvíťazil v minulotýždňových primárkach Demokratickej strany v štáte Washington. Tam pritom dúfal vo víťazstvo senátor Bernie Sanders, ktorý tam pri rovnakom hlasovaní v roku 2016 vyhral viac ako dve tretiny delegátov.

Biden tak vyhral v piatich zo šiestich štátov, v ktorých sa 10. marca volilo. Okrem Washingtonu si na konto pripísal víťazstvo v štátoch Missouri, Mississippi, Michigan a Idaho. Sanders minulý týždeň vyhral v Severnej Dakote.

Hlasovanie by sa mohlo preložiť na jún

Demokratické primárky sa uskutočnia aj tento utorok. Voliči budú hlasovať v Arizone, Illinois a na Floride. Primárky sa mali konať aj v štáte Ohio, tam ich však pre obavy z nového koronavírusu pár hodín pred začatím hlasovania zastavili.

Guvernér štátu Mike DeWine oznámil tento krok po tom, čo sa im nepodarilo presvedčiť súd, aby odložil možnosť hlasovania osobne vo volebných miestnostiach, keďže zoskupovanie ľudí predstavuje riziko infikovania sa a šírenia koronavírusu. Zatiaľ nie je známe, čo sa stane, ale guvernér a ďalší predstavitelia Ohia navrhujú, aby sa hlasovanie za osobnej účasti uskutočnilo 2. júna.

Víťaz sa postaví Trumpovi

Obavy z nového koronavírusu viedli k odkladu plánovaných primárok na neskorší termín aj v štátoch Georgia, Kentucky a Louisiana. Uchádzač o demokratickú nomináciu na kandidáta do volieb si musí zabezpečiť najmenej 1991 hlasov delegátov. Zatiaľ má viac hlasov Biden.

Konečný víťaz demokratických primárok bude čeliť súčasnému republikánskemu šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi. Prezidentské voľby v USA sú naplánované na 3. novembra.

Viac k témam: demokratické primárky, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden zvíťazil v ďalších primárkach, Sandersa porazil v piatich zo šiestich štátov © SITA Všetky práva vyhradené.