Bezplatný zber elektroodpadu už aj v Košiciach

Slovensko Správy

26.11.2019 (Webnoviny.sk) – Získajte pred Vianocami vo vašej domácnosti viac priestoru. Nepotrebnú práčku či chladničku vám bezplatne odvezú z adresy vášho bydliska. Stačí si službu objednať cez www.zberelektroodpadu.sk.

Košičanom už od 7. decembra 2019 pribudne nová služba v oblasti ekologického nakladania s elektroodpadom, a to celoročný bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky. Práve tieto spotrebiče majú ľudia zvyčajne problém naložiť do auta a zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa často ani nezmestia. Obyvatelia Košíc sa tak budú môcť pohodlne, ekologicky  a zadarmo zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr ale aj  varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak nahlásia do zberu aspoň 1 väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče.

Ako si novú službu zberu elektroodpadu objednať?

Košičania si môžu zber objednávať jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk.

V sekcii stránky „Objednať“ si vyberú príslušnú mestskú časť Košíc a zvolia si vyhovujúci termín zberu. V online objednávke je potrebné poskytnúť údaje o type a množstve  spotrebičov, ktoré chcú odviezť a kontaktné údaje.

Najbližšie termíny zberu  veľkých spotrebičov v Košiciach sú už v decembri 2019 v nasledovných termínoch:

Mestská časť

Termín

zberu
Uzávierka objednávok zberu

Košice I: Staré Mesto, Džungľa, Kavečany, Sever, Sídlisko Ťahanovce, Ťahanovce

Košice IV: Barca, Juh, Krásna, Nad jazerom, Šebastovce, Vyšné Opátske

sobota, 7.12. 2019

  od 8:00 do 12:00

Najneskôr 2 dni pred zberom:

štvrtok, 5.12. 2019

Košice II: Lorinčík, Luník IX, Myslava, Pereš, Poľov, Sídlisko KVP, Šaca, Západ

Košice III: Dargovských hrdinov, Košická Nová Ves

sobota, 14.12. 2019

  od 8:00 do 12:00

Najneskôr 2 dni pred zberom:

štvrtok, 12.12. 2019

Túto službu bezplatného zberu elektroodpadu a jeho odvozu na ekologickú recykláciu  poskytuje  ako zmluvný partner Mesta Košice ENVIDOM – Združenie výrobcov elektrospotrebičov. „V každej mestskej časti Košíc zatiaľ plánujeme poskytovať službu bezplatného zberu elektroodpadu raz za mesiac. V prípade zvýšeného záujmu o zber je možné, že ju budeme Košičanom poskytovať častejšie,“ povedala Jana Nahálková, PR manažérka ENVIDOMU.

Nahláste sa čo najskôr

Ak máte záujem o online zber elektroodpadu, nahláste sa čo najskôr. Termíny zberov sa dopĺňajú priebežne. Objednávanie na  jednotlivé  termíny  zberu  sa uzatvára 2 dni pred konaním zberu, aby sa mohla naplánovať preprava.

V deň zberu vyložte vaše staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. „Je dôležité, aby ste ich nevykladali na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači, ktorí spotrebiče nezrecyklujú. Namiesto toho ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča  porozhadzujú po okolí a vytvoria čierne skládky,“ vysvetľuje Jana Nahálková z ENVIDOMU.

Postačí, aby  ktorýkoľvek obyvateľ  z bytovky  spotrebiče odovzdal pracovníkom ENVIDOMU pri ich príchode. ENVIDOM sa postará o ich prepravu na ekologickú recykláciu.

Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom zberu nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete  počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad tiež v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov. Viac informácií o tom, ako a prečo recyklovať elektroodpad, nájdete aj na www.envidom.sk  

Inzercia

Viac k témam: elektroodpad, Envidom, PR, zber elektroodpadu
Zdroj: Webnoviny.sk – Bezplatný zber elektroodpadu už aj v Košiciach © SITA Všetky práva vyhradené.