Benátky čelia ďalším intenzívnym záplavám, povodne poškodili domy aj kultúrne dedičstvo (video)

Správy Svet

23.12.2019 (Webnoviny.sk) – Talianske Benátky čelia v pondelok ďalším intenzívnym záplavám, pričom sa stále zotavujú z výnimočne vysokej prílivovej vlny, ktorá ich postihla v novembri a napáchala v meste masívne škody. Hladina vody stúpla v pondelok ráno na 1,44 metra, čo je menej ako 1,5 metra, ktorú hlásili predpovede. Hladina nad 1,4 metra sa napriek tomu už považuje za výnimočne vysokú.

Najhoršie záplavy za niekoľko desaťročí postihli Benátky 12. novembra, keď hladina vody v meste dosiahla úroveň 187 centimetrov nad hladinou mora, čo bola druhá najvyššia hodnota v histórii záznamov.

Starosta Benátok Luigi Brugnaro uviedol, že celkové škody spôsobené povodňami odhadli približne na jednu miliardu eur, pričom vznikli na domoch, firmách, obchodoch aj kultúrnom dedičstve. Definitívne vyúčtovanie škôd však budú môcť urobiť až po tom, ako voda opadne.

Historicky najvyššiu hladinu, konkrétne 198 centimetrov, namerali v Benátkach v roku 1966.

Viac k témam: Benátky, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Benátky čelia ďalším intenzívnym záplavám, povodne poškodili domy aj kultúrne dedičstvo (video) © SITA Všetky práva vyhradené.