Banská Bystrica sumarizuje škody po silnej búrke, odstraňovanie polámaných stromov môže trvať týždne

Slovensko Správy

19.8.2021 (Webnoviny.sk) – V Banskej Bystrici naďalej trvá mimoriadna situácia, ktorú mesto vyhlásilo v súvislosti s extrémnym počasím. Veterná smršť a silný dážď spôsobili z pondelka na utorok veľké materiálne škody, ktoré sa samospráva v súčasnosti pokúša vyčísliť.

Ako informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, desiatky zamestnancov mesta i externých spoločností sú denne v teréne, aby odstránili následky ničivého vetra. Radnica žiada občanov o trpezlivosť a spoluprácu. Napriek nasadeniu všetkých dostupných kapacít v teréne, nie je možné zo všetkých postihnutých lokalít odpratať polámanú zeleň naraz a okamžite.

Zamestnanci mesta v spolupráci s hasičmi a Podnikom medzitrhu práce ku štvrtku pomohli odstrániť odtrhnuté strechy zo všetkých dvorov obyvateľov postihnutých ničivým vetrom. Rozsiahle škody eviduje samospráva najmä na zeleni a neustále prichádzajú nové podnety.

Mestský park zostane zatvorený

Pracovníkom Záhradníckych a rekreačných služieb (ZAaRES) sa už podarilo odstrániť kalamitné situácie a teraz postupujú podľa poradia dôležitosti.

„Žiadame obyvateľov o trpezlivosť. Všetky podnety evidujeme, no škody na zeleni sú rozsiahle. Odhadujeme, že môže trvať zhruba šesť až osem týždňov, kým sa všetko podarí odstrániť. Po vyriešení kalamitných situácií začne ZAaRES a Podnik medzitrhu práce upratovať od polámaných stromov areály materských škôl, detské ihriská, mestský park a cintoríny. Okrem našich kmeňových zamestnancov sú v teréne aj externé spoločnosti a všetky dostupné kapacity ochotné pomôcť,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Mestský park na Tajovského ulici a viaceré cintoríny ostávajú z dôvodu bezpečnosti zatvorené, kým sa nepodarí odstrániť všetky polámané stromy ohrozujúce životy a majetok ľudí.

Škody môžu nahlasovať aj obyvatelia

Aktuálne samospráva vyčísľuje všetky spôsobené škody vzniknuté na mestskom majetku. O spoluprácu žiada aj obyvateľov. „V prípade, že obyvateľom extrémna búrka spôsobila škody na majetku, prosíme ich, aby nám dali vedieť, v akom rozsahu a objeme,“ dopĺňa primátor.

Tieto informácie chce mesto získať nielen z dôvodu zmapovania situácie, ale aj pre vytvorenie si uceleného prehľadu o rozsahu spôsobených škôd. Adresa pre nahlasovanie odhadovaného rozsahu a objemu škôd je skody_kalamita@banskabystrica.sk.

Viac k témam: búrka, materiálne škody, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – Banská Bystrica sumarizuje škody po silnej búrke, odstraňovanie polámaných stromov môže trvať týždne © SITA Všetky práva vyhradené.