Atmosféru sviatkov cítiť aj vo väzniciach, niektorí väzni ich budú môcť dočasne opustiť

Slovensko Správy

24.12.2019 (Webnoviny.sk) – Sviatočná atmosféra momentálne panuje aj v slovenských ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestov odňatia slobody.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská, jednotlivé ústavy sa snažia vyjsť mnohým väzneným osobám čo najviac v ústrety, a to napríklad formou mimoriadneho voľna na opustenie ústavu alebo vychádzkou mimo ústavu, prípadne im vytvoriť za väzenskými múrmi plnohodnotné vianočné sviatky, pričom rešpektujú ich vierovyznanie, tradície a zvyky.

„Mimoriadne voľno na opustenie ústavu je podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody disciplinárnou odmenou, ktorú môže udeliť riaditeľ ústavu odsúdenému za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu. Mimoriadne voľno na opustenie ústavu môže trvať až päť dní, a to aj opakovane. Nemožno ho udeliť odsúdenému, ktorý je umiestnený v ústave s maximálnym stupňom stráženia,“ vysvetlila Kacvinská.

Mimoriadne voľno na opustenie ústavu

Riaditeľ ústavu alebo vedúci otvoreného oddelenia môže podľa nej tiež odsúdenému umiestnenému v otvorenom oddelení povoliť vychádzku mimo ústavu za účelom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín.

„Predbežne je počas vianočných a novoročných sviatkov navrhnutých 134 disciplinárnych odmien vo forme mimoriadneho voľna na opustenie ústavu, 59 disciplinárnych odmien vo forme vychádzok mimo ústavu a 23 opustení ústavov. Elektronický monitoring osôb v podmienkach väzenských zariadení je predbežne naplánovaný v 52 prípadoch,“ uviedla Kacvinská.

Pri tvorbe jedálneho lístka pre väznené osoby sa počas sviatkov podľa Kacvinskej prihliada na ich zdravotný stav a na kultúrne a náboženské tradície. „Vo všeobecnosti možno povedať, že štedrovečerné menu je vo všetkých ústavoch veľmi podobné,“ povedala. Väzni by podľa hovorkyne mali mať na Štedrý večer k dispozícii kapustnicu ako aj rybu s majonézovým šalátom.

Koncerty aj šach s majstrom Slovenska

Sviatkom je prispôsobený aj denný program, pričom obvinení a odsúdení majú možnosť zúčastniť sa na vianočných a novoročných koncertoch, prednáškach a besedách o vianočných sviatkoch, zvykoch a tradíciách na Slovensku aj vo svete, vedomostných kvízoch, kvízoch o symboloch a vianočných tradíciách ale aj na svätých omšiach a katechézach.

K dispozícii budú mať aj spoločenské hry ako šach, dáma, kartové a stolové hry, turnaje v stolnom futbale alebo hode šípok, silovom trojboji, stolnom tenise, šachu, sudoku alebo spevácku súťaž zameranú na vianočné koledy. Do sviatočného programu je zaradené aj sledovanie vianočných a silvestrovských, respektíve novoročných televíznych programov.

V ústave Košice – Šaca sa napríklad na Štedrý deň uskutoční vianočný koncert ústavnej hudobnej skupiny „Univerzal“. V ústave Ilava zase na Prvý sviatok vianočný vystúpi hudobná skupina odsúdených „Mrežovanka“. V ústave v Banskej Bystrici budú mať obvinení a odsúdení na Prvý sviatok vianočný možnosť zahrať si šach s aktuálnym juniorským majstrom Európy a zároveň majstrom Slovenskej republiky v šachu Filipom Haringom.

Viac k témam: Štedrý deň, väznica, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk – Atmosféru sviatkov cítiť aj vo väzniciach, niektorí väzni ich budú môcť dočasne opustiť © SITA Všetky práva vyhradené.