Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na zastavení bojov, v Náhornom Karabachu budú hliadkovať ruskí vojaci

Správy Svet

10.11.2020 (Webnoviny.sk) – Arménsko a Azerbajdžan v utorok ráno oznámili, že sa dohodli na zastavení bojov o azerbajdžanský región Náhorný Karabach, ktorý kontrolujú etnickí Arméni. Súčasťou dohody je záväzok Ruska, že v regióne nasadí takmer 2-tisíc vojakov, ktorí budú dozerať na dodržiavanie prímeria.

Náhorný Karabach je pod kontrolou etnických Arménov od roku 1994, kedy sa prímerím skončila vojna o toto územie, ktorá si podľa odhadov vyžiadala 30-tisíc životov. Odvtedy dochádzalo k sporadickým zrážkam a rozsiahle boje vypukli 27. septembra.

Niekoľko prímerí bolo takmer okamžite po vyhlásení porušených. Zdá sa však, že dohoda zverejnená v utorok ráno sa pravdepodobne dodrží, pretože Azerbajdžan v nedeľu získal kontrolu nad strategickým mestom Šuši.

Na základe dohody majú arménske sily odovzdať Azerbajdžanu kontrolu nad niekoľkými oblasťami mimo územia Náhorného Karabachu. Zároveň sa má zriadiť dopravné spojenie prechádzajúce Arménskom a spájajúce Azerbajdžan s jeho autonómnou oblasťou Nachičevan.

Viac k témam: Náhorný Karabach, ozbrojený konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na zastavení bojov, v Náhornom Karabachu budú hliadkovať ruskí vojaci © SITA Všetky práva vyhradené.