Amnesty International Slovensko vyzvala vládu, aby zastavila stigmatizáciu Rómov počas pandémie

Slovensko Správy

8.4.2020 (Webnoviny.sk) – Amnesty International Slovensko (AIS) vyzýva k zastaveniu stigmatizácie Rómov počas pandémie Covid-19. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov vyzvala vládu SR, aby zabezpečila, že obrana ľudských práv bude stredobodom akýchkoľvek opatrení, ku ktorým krajina pri riešení zdravotnej krízy pristúpi.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa ľudskoprávnej organizácie pandémia ešte zhoršuje zraniteľnosť Rómov v segregovaných osadách a odhaľuje, aké ťažké je pre nich dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka kampaní AIS Natália Šmídová.

Domácnosti by mali dostávať vodu zadarmo

Amnesty pripomína, že medzi dlhodobé problémy patrí nedostatočný prístup k vode a hygiene v neformálnych rómskych osadách. Pandémia podľa AIS ukázala aké ťažké je tam dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia.

Preto vyzýva vládu SR, aby prijala opatrenia na zabezpečenie okamžitého prístupu k primeraným, dostupným a bezpečným zdrojom vody a k hygienickým zariadeniam, ktoré sú nevyhnutné na spomalenie šírenia vírusu pre všetkých ľudí žijúcich v neformálnych osadách.

„Domácnosti, ktoré nie sú schopné za vodu platiť, mali by ju dostávať bezplatne v množstve primeranom na naplnenie svojich spotrebných a hygienických potrieb. Slovenská vláda musí ľudí podporovať tiež formou primeraných sociálnych a materiálnych príspevkov, ktoré im umožnia dodržiavať opatrenia v oblasti verejného zdravia,“ konštatuje AIS.

Využitie armády má byť v súlade s normami

Vláde tiež pripomína, že využitie armády pri plnení úloh, ako je zaistenie verejného poriadku a bezpečnosti počas testovania ľudí na ochorenie Covid-19, musí byť v súlade s medzinárodnými normami o použití sily.

„Pokiaľ ide o zodpovednosť za pochybenia, príslušníci vojenských zložiek musia pri výkone svojich úloh v oblasti udržiavania verejného poriadku podliehať rovnakej miere zodpovednosti ako všetky ostatné verejné orgány. Vojenským zložkám prítomným pri výkone civilných povinností by mali byť poskytnuté potrebné pokyny, výcvik a vybavenie, aby boli schopné dodržiavať medzinárodné normy a nariadenia,“ konštatuje organizácia.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, rómske komunity, rómske osady
Zdroj: Webnoviny.sk – Amnesty International Slovensko vyzvala vládu, aby zastavila stigmatizáciu Rómov počas pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.