Amnesty International sa v súvislosti s karanténou rómskych osád obrátila na Radu Európy

Slovensko Správy

23.5.2020 (Webnoviny.sk) – Amnesty International (AI) adresovala Rade Európy otvorený list, v ktorom vyjadrila obavy nad zaobchádzaním s ľuďmi žijúcimi v rómskych komunitách na Slovensku a v Bulharsku počas pandémie Covid-19. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ AI Slovensko Rado Sloboda.

Viac o téme: Koronavírus

„Bulharské a slovenské úrady Rómom a Rómkam v karanténe nezabezpečili prístup k jasným, zrozumiteľným a zmysluplným informáciám o trvaní a podmienkach povinnej karantény. Rómske rodiny žijúce v zasiahnutých osadách zároveň nemajú prístup k tečúcej vode, hygienickým zariadeniam a potrebám, potravinám a zdravotnej starostlivosti. Ak úrady pri zavádzaní karanténnych opatrení nezohľadnia špeciálne potreby a životné podmienky rómskych komunít, môže to viesť k ich diskriminácii,“ uvádza v liste AI.

Vystavení ďalšiemu riziku nákazy

AI ďalej uvádza, aj spravodajcovia OSN varovali, že povinná karanténa porušuje právo Rómov a Rómiek na rovnaký prístup a slobodu pohybu, pričom ich tak vystavuje ďalšiemu riziku nákazy.

Vlády v týchto krajinách zacielili na rómske osady špecifické opatrenia vrátane povinnej hromadnej karantény, aké nezaviedli voči žiadnym iným skupinám obyvateľstva.

Vyvolali tak otázky o súlade takejto praxe s požiadavkou na rovnaké zaobchádzanie podľa Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a smernice Európskej únie o rasovej rovnosti.

Ostatné opatrenia nezvažovali

Podľa AI prišlo k uzatváraniu rómskych osád do povinnej karantény za asistencie polície a armády bez dôkazov o tom, že tieto spoločenstvá predstavujú v období pandémie ohrozenie verejného života.

„Podľa dostupných informácií zároveň bulharská a slovenská vláda neboli schopné preukázať, že pred rozhodnutím o zavedení povinnej hromadnej karantény dostatočne zvážili všetky ostatné, menej reštriktívne opatrenia,“ vysvetľuje AI.

AI uvítala, že Výbor ministrov Rady Európy vyzval na podporu rovnakého prístupu k zdravotnej starostlivosti pre všetkých ľudí, vrátane príslušníkov zraniteľných sociálnych skupín, ku ktorým rómske spoločenstvá patria.

Viac k témam: COVID-19, karanténa, Koronavírus, rómske osady
Zdroj: Webnoviny.sk – Amnesty International sa v súvislosti s karanténou rómskych osád obrátila na Radu Európy © SITA Všetky práva vyhradené.