Americkým štátom Tennessee sa prehnali tornáda, pripravili o život najmenej 22 ľudí (video)

Správy Svet

3.3.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. marca 20:42

V dôsledku búrok a tornád, ktoré sa v pondelok v noci a v utorok ráno prehnali americkým štátom Tennessee, zomrelo najmenej 22 ľudí. Informuje o tom agentúra AP s tým, že záchranári prehľadávajú trosky budov a pátrajú po preživších.

Tornáda zničili prinajmenšom 140 stavieb a poškodili mnoho ďalších vo viacerých okresoch, pričom najhoršie zasiahnutá bola oblasť okolo mesta Cookeville v okrese Putnam.

Desiatky tisíc budov bez elektriny

Jedno z nich spôsobilo vážne škody v centre mesta Nashville a pripravilo o strechu nad hlavou stovky ľudí.

V desiatkach tisíc domácností a podnikov v dôsledku nepriaznivého počasia vypadla elektrina. V utorok ráno podľa portálu poweroutage.us bolo bez elektriny najmenej 50 100 odberateľov, Nashville Electric Service hlási viac ako 47-tisíc prípadov.

Školy v metropolitnej oblasti Nashville sú pre škody uzavreté a rovnako aj všetky mestské úrady, ktoré nie sú nepostrádateľné. „Značné škody“ pri tornáde utrpelo Letisko Johna C. Tunea v západnom Nashville.

Počasie ovplyvnilo aj primárky

Búrky a tornáda sa podpísali aj pod hlasovanie v prezidentských primárkach. Viac ako tucet volebných poškodili, v dôsledku čoho museli voliči svoje hlasy ísť odovzdať na iné miesta a čakať v dlhých radoch.

V okresoch Davidson a Wilson pre nepriaznivé počasie hlasovanie odložili o hodinu. V piatok plánuje Tennessee navštíviť americký prezident Donald Trump, informuje televízia CNN.

Silné búrky môžu aj v utorok potrápiť viaceré americké štáty vrátane Texasu, Severnej Alabamy, Georgie, Severnej Karolíny a Virgínie.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky edition.cnn.com.

Viac k témam: búrka, počasie, tornádo
Zdroj: Webnoviny.sk – Americkým štátom Tennessee sa prehnali tornáda, pripravili o život najmenej 22 ľudí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.