Aktivista sa pripútal k dverám centrály Federálnej bezpečnostnej služby, išlo o protest proti úradom

Správy Svet

17.2.2020 (Webnoviny.sk) – Ruského aktivistu v pondelok zadržali po tom, čo sa pripútal ku vchodovým dverám centrály ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) v Moskve.

Konstantin Fokin tak spravil na protest proti konaniu úradov v súvislosti s kontroverzným prípadom siedmich aktivistov z ľavicovej skupiny Sieť. Tých minulý týždeň odsúdili na šesť až 18 rokov väzenia za terorizmus.

Priznania boli falošné a vynútené

Ľudskoprávni aktivisti a členovia ruskej opozície obviňujú FSB z toho, že si prípad vymyslela a priznania podozrivých si vynútila mučením.

Niektorí z obžalovaných pôvodne priznali vinu v prípade niektorých obvinení, neskôr však uviedli, že priznania boli falošné a vynútené elektrošokmi.

Obvinenie zo zorganizovania demonštrácie

Fokin, ktorého zadržali pár minút po pripútaní sa, neskôr na Facebooku oznámil, že ho polícia obvinila zo zorganizovania demonštrácie, ktorá bránila vstupu do budovy. Vo väzbe musí zostať do utorka, kedy sa jeho prípadu bude venovať súd.

Voči FSB sa v pondelok ohradila aj skupina umelcov a kurátorov, ktorá zverejnila list obviňujúci službu z mučenia podozrivých.

Viac k témam: aktivista, aktivisti, Federálna bezpečnostná služba, odsúdenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivista sa pripútal k dverám centrály Federálnej bezpečnostnej služby, išlo o protest proti úradom © SITA Všetky práva vyhradené.