Vodnoslalomárska sezóna Svetového pohára končí v Španielsku, Matej Beňuš je celkovo tretí

Šport Vodný slalom

4.9.2022 (Webnoviny.sk) – Na záverečných tohtosezónnych pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome je v španielskom Seu d’Urgell siedma priečka Mateja Beňuša v súťaži singlkanoistov, ktorou si bratislavský rodák zaistil tretiu priečku v celkovom poradí SP.

Strieborný z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro sa v Seu ako jediný zo Slovákov prebojoval do desaťčlenného finále, pričom v semifinále mala Slovenská kanoistika až šesťnásobné zastúpenie.

Šesť trestných sekúnd Paňkovej

V sobotu však v kajaku zostali pred bránami finále Zuzana Paňková aj Martin Halčin, v nedeľu sa v kanoe postúpiť nepodarilo Zuzane Paňkovej, Emanuele Luknárovej ani Markovi Mirgorodskému.

Zuzana Paňková v semifinále C1Ž nazbierala až šesť trestných sekúnd a obsadila 15. priečku, od finále ju delili menej ako dve sekundy.

Emanuela Luknárová skončila napokon osemnásta, pri jej mene svietili štyri trestné sekundy. Semifinále ovládla Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá však vo finále minula jednu z bránok a klasifikovali ju až na 10. pozícii.

Víťazkou sa stala Nemka Andrea Herzogová pred dvojicou Češiek – Gabrielou Satkovou a Terezou Fišerovou.

Mirgorodský stratil vyše 10 sekúnd

Medzi mužmi bol v semifinále najlepší domáci Miquel Travé, Beňuš na neho stratil 3,36 sekundy. Mirgorodský za Travém zaostal o viac ako desať sekúnd.

„Finále mi ušlo na 14 a 15 bránke. Sám neviem, čo sa tam udialo. Mrzí ma to, lebo jazda mala parametre na to, aby som postúpil. S prvou časťou sezóny som spokojný, s druhou už menej. Musíme si veci rozobrať, aby sme sa na ďalší ročník pripravili ešte lepšie. Teraz ma čaká oddych a potom uvidíme,“ povedal mladý Lipták v prenose JOJ Šport.

Beňuš so svojou semifinálovou jazdou nebol spokojný. „Pocitovo to bola veľmi zlá jazda. Dôležité bolo postúpiť z ťažkého semifinále,“ prezradil.

Najrýchlejšia jazda s penalizáciou

Bratislavčan vo finále síce predviedol najrýchlejšiu jazdu zo všetkých pretekárov, ale na 15. bránke dostal 50-sekundovú penalizáciu a to ho odsunulo až na 7. stupienok.

„Dnešné finále vnímam ako celú sezónu. Jazdím dobre, ale stále mi chýba trochu šťastia. Dnes to bolo o pár centimetrov, finálovú jazdu som mal veľmi rýchlu. Mrzí ma to, pretože sa cítim dobre. Jazda mi sadla, ale vždy príde drobnú chybička,“ prezradil sklamaným hlasom a priznal, že po neúspešných majstrovstvách sveta ani nechcel absolvovať ostatné dve kolá SP vo francúzskom Pau a španielskom Seu.

„Teraz si potrebujem oddýchnuť, v jeseni však ešte chystám jazdiť. Idem do boja o olympiádu, ale teraz je to posledná vec, na ktorú myslím,“ dodal.

Svetový pohár ovládol Gestin

Víťazstvo si napokon vypádloval Francúz Nicolas Gestin s náskokom 9 stotín sekundy pred spomenutým Španielom Travém, tretí skončil Slovinec Luka Božič.

Celkové hodnotenia napokon aj zásluhou nedeľňajšieho triumfu ovládol Gestin pre Božičom, Beňušovi patrí tretí post.

Na pretekoch SP v Seu budú v nedeľu v hre ešte Soňa Stanovská a Jakub Stanovský, ktorí sa zo sobotňajšej kvalifikácie dostali do vyraďovacích bojov v novej olympijskej disciplíne – extrémnom slalome.

Viac k témam: Svetový pohár vo vodnom slalome
Zdroj: Webnoviny.sk – Vodnoslalomárska sezóna Svetového pohára končí v Španielsku, Matej Beňuš je celkovo tretí © SITA Všetky práva vyhradené.