Vlhová načala druhú stovku štartov vo Svetovom pohári a v počte triumfov už prekonala aj Weiratherovú

Ostatné športy Šport

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – Nedeľňajší triumf Petry Vlhovej v paralelnom slalome vo švajčiarskom St. Moritzi vyznieva zaujímavo aj na pozadí historických štatistík. Vlhová načala druhú stovku štartov vo Svetovom pohári desiatym víťazstvom a celkovo dvadsiatym ôsmym pódiovým umiestnením v pretekoch o krištáľové glóbusy.

Vlhová je na 39. mieste

Dvadsaťštyriročná Liptáčka už dávno prekonala svoju úspešnú predchodkyňu a uznávanú mentorku Veroniku Velez-Zuzulovú (5 víťazstiev, 30 pódií).

Aktuálne sa vďaka desiatemu víťazstvu dostala na 39. miesto historických tabuliek na úroveň stále aktívnej Talianky Federicy Brignoneovej či úspešných zjazdárok z dávnejšieho obdobia – Nemky Rosi Mittermaierovej, Rakúšanky Moniky Kasererovej a tiež Francúzok Francoise Macchiovej a Michele Jacotovej.

Na čele neohrozene Vonnová

Vlhová zároveň predstihla slávne mená, akými sú olympijská šampiónka z Nagana 1998 v super G Američanka Picabo Streetová, bronzová zo ZOH 2014 v Soči v slalome Rakúšanka Kathrin Zettelová či dvojnásobná a zároveň úradujúca majsterka sveta v zjazde Slovinka Ilka Štuhecová. Tie všetky majú na konte po deväť prvenstiev v pretekoch SP v kariére.

Na čele historického rebríčka úspešnosti medzi alpskými lyžiarkami zatiaľ suverénne kraľuje Američanka Lindsey Vonnová s 82 víťaznými pretekmi. O druhé miesto sa delia jej krajanka Mikaela Shiffrinová a Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová so 62 triumfami.

Štvrtá v poradí je Švajčiarka Vreni Schneiderová s 55 víťazstvami. Vzhľadom na neutíchajúcu suverenitu Shiffrinovej najmä v technických disciplínach je reálne, že na rekord Vonnovej zaútoči reálne aj do dvoch rokov.

Najviac víťazstiev v pretekoch Svetového pohára

ženy

1. Lindsay Vonnová (USA) 82, 2. Annemarie Moserová-Pröllová (Rak.) a Mikaela Shiffrinová (USA) obe 62, 4. Vreni Schneiderová (Švaj.) 55, 5. Renate Götschlová (Rak.) 46, 6. Anja Pärsonová (Švéd.) 42, 7. Marlies Schildová (Rak.) 37, 8. Katja Seizingerová (Nem.) 36, 9. Hanni Wenzelová (Licht.) 33, 10. Erika Hessová (Švaj.) 31, … 39. Petra Vlhová (SR), Federica Brignoneová (Tal.), Rosi Mittermaierová (NSR), Monika Kasererová (Rak.),Francoise Macchiová a Michele Jacotová (obe Fr.) všetky po 10

Viac k témam: Svetový pohár v alpskom lyžovaní
Zdroj: Webnoviny.sk – Vlhová načala druhú stovku štartov vo Svetovom pohári a v počte triumfov už prekonala aj Weiratherovú © SITA Všetky práva vyhradené.