Večne druhý odišiel na večnosť, zomrel francúzsky velikán Poulidor

Cyklistika Šport

13.11.2019 (Webnoviny.sk) – Francúzsky cyklistický velikán Raymond Poulidor (83) je po smrti. Zomrel v stredu v skorých ranných hodinách po vyše mesačnej hospitalizácii v nemocnici neďaleko jeho rodného mesta Saint-Léonard-de-Noblat. „Raymond nás opustil, v posledných dňoch pôsobil už veľmi unavene,“ informovala jeho manželka Giséle, cituje ju aj belgický portál Sporza.

Poulidor bol fenomenálny cyklista, ale počas 18 rokov kariéry nikdy nevyhral slávnu Tour de France. Veľký súper Jacquesa Anquetila a Eddyho Merckxa vybojoval v rozpätí 15 rokov (1962 – 1976) na „Starej dáme“ osem pódiových umiestnení, z toho tri druhé a päť tretích miest. Hoci vyhral na TdF sedem etáp, iba raz mal na sebe žltý dres lídra pretekov.

Smola na domácich cestách

Poulidor si smolu na domácich cestách sčasti vynahradil na veľkých pretekoch v zahraničí. V roku 1964 ovládol preteky Vuelta a Espaňa, rok predtým dominoval na belgickej klasike Valónsky šíp a vyhral aj najdlhšie monumentálne preteky Miláno – San Remo v Taliansku (1961).

Za svoje veľké množstvo pódiových umiestnení získal od francúzskych médií prezývku „L’éternel second“, čiže „Večne druhý“. „Možno som mal počas kariéry veľakrát smolu, ale aj tak môžem povedať, že súťažný bicykel mi viac dal ako zobral,“ zvykol hovorievať štvornásobný medailista z pretekov s hromadným štartom na majstrovstvách sveta.

Na zlato siahal aj v Montreale

K zlatej medaile mal najbližšie v Montreale 1974, kde ho zdolal len fenomenálny Belgičan Eddy Merckx. Na ďalších troch šampionátoch vybojoval bronz.

Poulidor bol švagor niekdajšieho skvelého holandského cyklistu Adrieho van der Poela a zároveň starý otec jedného z najväčších talentov súčasnej svetovej cyklistiky Holanďana Mathieua van der Poela. Poulidor mal veľmi rád svojho vnuka Mathieua van der Poela a neraz ho označil ako možnú hviezdu svetovej cyklistiky a budúceho šampióna Tour de France.

Dvadsaťštyriročný Holanďan už v tomto roku dosiahol niekoľko pozoruhodných víťazstiev, medzi nimi sa vyníma triumf na domácej klasike Amstel Gold Race.

Viac k témam: Tour de France 2019, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Večne druhý odišiel na večnosť, zomrel francúzsky velikán Poulidor © SITA Všetky práva vyhradené.