V Tokiu zasadol krízový štáb pre olympijské hry, Bach očakáva od svetového športu obete

Šport

26.3.2020 (Webnoviny.sk) – Len dva dni po spoločnom vyhlásení japonskej vlády a Medzinárodného olympijského výboru (MOV) o odložení OH 2020 na budúci rok zasadla v japonskej metropole pracovná skupina pod názvom „Nový štart pre Tokio 2020.“ Práce bude mať vyše hlavy, v prvom rade sa jej členovia budú snažiť nájsť termíny otváracieho a záverečného ceremoniálu hier, ktoré si v hlavičke aj do budúceho roka ponesú názov OH 2020.

„Čím skôr nájdeme nový termín pre olympijské hry, tým lepšie. Od tohto nášho rozhodnutia sa potom budú odvíjať ďalšie,“ uviedol výkonný riaditeľ organizačného výboru Toširo Muto v príhovore riaditeľom tridsiatich sekcií.

Viac o téme: Koronavírus

Šéf organizačného výboru OH 2020 a bývalý japonský premiér Joširo Mori sa v ťažkej súčasnej situácii neubránil spomienkam na minulosť. Hovoril o tom, ako kedysi jeho otec musel doma zanechať ragbyovú šišku a bejzbalovú rukavicu a narukoval do vojny v Pacifiku.

Športové náčinie v rodine tak symbolicky pripadlo jemu. „Som starý človek a rád hovorím o starých časoch. Potom to porovnávam so súčasnosťou. Viem, že ma za to budete kritizovať, ale toto je emócia, ktorú potrebujem zo seba dostať,“ uviedol Mori.

Na krízový štáb čaká množstvo problémov

O čosi neskôr pragmaticky zosumarizoval problémy, aké najväčšie výzvy čakajú členov „krízového štábu“ preložených olympijských hier. Pôjde o bezpečnosť účastníkov, vyriešenie ubytovania, opätovné spustenie predaja vstupeniek či logistiku všetkých aktérov.

Organizátori budú musieť po novom stanoviť nájomné za športoviská, platiť za ich údržbu, prípadne sa ešte poobzerať po nových lokalitách. Najmä sa však budú musieť dohodnúť s developermi, s ktorými majú dohodu, že hneď po skončení olympijských hier sa začnú rozpredávať byty v dedine pre športovcov.

Zorganizovanie nových hier bude obrovským testom

Ibaže táto dohoda bola viazaná k pôvodnému termínu konania OH (24.7. – 9.8. 2020) a nie k novému, ktorý ešte ani nie je na svete. Organizačný výbor momentálne zamestnáva 3500 ľudí a na svete sú aj kontrakty so stovkami dobrovoľníkov. To všetko o rok nemusí platiť, mnohí zamestnanci možno prídu o prácu v dôsledku znižovania nákladov.

„Vyzerá to tak, že toto všetko azda ani nie je možné vyriešiť. Musíme to však podstúpiť, bude to pre nás všetkých obrovský test. Každopádne budeme musieť rátať s obrovským zvýšením nákladových položiek,“ doplnil Mori.

Prezident MOV Thomas Bach vyhlásil, že svetový šport bude musieť priniesť náležité obete, ak sa chce stretnúť v Tokiu v roku 2021. O termínoch však zatiaľ nechcel špekulovať, hoci jarné chladnejšie počasie by bolo pre športovcov vyhovujúcejšie ako to letné.

Na jar sa však v celej Európe končia ostro sledované futbalové súťaže a rovnako marketingovo príťažlivé NHL či NBA v Severnej Amerike. „Zatiaľ nemáme fixný plán, kedy by sa mali hry konať,“ dodal Bach.

Viac k témam: Koronavírus, LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, NBA, NHL
Zdroj: Webnoviny.sk – V Tokiu zasadol krízový štáb pre olympijské hry, Bach očakáva od svetového športu obete © SITA Všetky práva vyhradené.