UEFA vzala na milosť deviatku klubov. Real, Barcelonu aj Juventus by mohli vylúčiť z Ligy majstrov

Futbal Šport

8.5.2021 (Webnoviny.sk) – Európska futbalová únia (UEFA) akceptovala opätovnú reintegráciu deviatich popredných klubov, ktoré boli nedávno zapletené do vytvorenia Superligy. Tieto kluby priznali, že snahy o spustenie novej súťaže boli chybou a, aspoň naoko, sa ospravedlnili dotknutým inštitúciám a fanúšikom.

Arsenal Londýn, AC Miláno, FC Chelsea, Atlético Madrid, Inter Miláno, FC Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham Hotspur podpísali dokument, v ktorom sa zaviazali dodržiavať viaceré dôležité body, napríklad bez výhrad záväzne uznávať pravidlá UEFA či ukončiť úsilie o vytvorenie Superligy.

Poskytnú finančný dar

Deviatka klubov zároveň prejavila gesto dobrej vôle a poskytne dar v celkovej výške 15 miliónov eur, ktorý bude použitý v prospech detí, mládeže a futbalu v miestnych komunitách na európskom kontinente. Okrem toho tieto kluby súhlasili s uložením pokút až do výšky 100 miliónov eur, ak by sa znova usilovali o členstvo v neoprávnenej súťaži podobnej Superlige.

UEFA taktiež vo vyhlásení upozornila zvyšné tri kluby – Real Madrid, FC Barcelona a Juventus Turín, ktoré sa dosiaľ odmietli vzdať Superligy, že si v súvislosti s nimi vyhradzuje všetky práva na prijatie akýchkoľvek krokov, ktoré uzná za vhodné. „Záležitosť bude okamžite postúpená príslušným disciplinárnym orgánom UEFA,“ uviedol strešný orgán európskeho futbalu.

Kluby by mohli vyradiť z Ligy majstrov

Prezident UEFA Aleksander Čeferin ocenil rozhodnutie deviatich klubov vzdať sa Superligy a na margo zvyšných troch skonštatoval, že budú čeliť adekvátnym následkom. „Deväť klubov rýchlo rozpoznalo svoje chyby. To sa však nedá povedať o kluboch, ktoré zostávajú zapojené do takzvanej ‚Superligy‘ a UEFA sa s nimi bude zaoberať,“ povedal Čeferin.

Ako uvádza španielsky denník Marca, napriek tomu, že je to ťažko predstaviteľné, spomenuté trio gigantov by mohlo byť vyradené z budúcosezónnej edície Ligy majstrov. Podľa spomenutého periodika však UEFA urobí všetko pre to, aby tomu tak nebolo, a bude na Real, Barcelonu a Juventus tlačiť, aby nasledovali deviatku klubov a taktiež podpísali uvedený dokument.

Viac k témam: Liga majstrov, superliga
Zdroj: Webnoviny.sk – UEFA vzala na milosť deviatku klubov. Real, Barcelonu aj Juventus by mohli vylúčiť z Ligy majstrov © SITA Všetky práva vyhradené.