Petra Sagana čaká na Giro d’Italia úvodná časovka. Je to rovina, čo mi až tak nevyhovuje, vraví

Cyklistika Šport

8.5.2021 (Webnoviny.sk) – Stoštvrtý ročník Giro d’Italia má za sebou úvodnú prezentáciu tímov a pred sebou ostrý štart v Turíne. Sobotňajšia krátka časovka na 8,6 km povedie centrom tohto štvrtého najväčšieho mesta Talianska a medzi 184 pretekármi na štarte bude aj Slovák vo farbách nemeckého tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan.

Prvý sa na štartovacej rampe objaví o 14.00 h Talian Filippo Tagliani z prvodivízneho tímu Androni Giocattoli-Sidermec, Sagan príde na rad ako 143. v poradí o 16.22 h. Ako posledný bude v hre Belgičan Dries De Bondt (Alpecin-Fenix) o 17.03 h.

Výhodu budú mať siloví pretekári

Cyklisti vyštartujú v centre Turína na námestí Piazza Castello, budú križovať rieku Pád a finiš budú mať na Corso Moncalieri. Keďže trasa úvodnej časovke je profilovo nenáročná a nachádza sa na nej len niekoľko zákrut a minimálne prevýšenie, výhodu budú mať silové typy pretekárov.

Podľa odborníkov z cyklistických webov je šitá na mieru úradujúcemu majstrovi sveta Talianovi Filippovi Gannovi z tímu Ineos Grenadiers a jeho veľkému belgickému vyzývateľovi Remcovi Evenepoelovi (Deceuninck – QuickStep). Navyše obaja sa vydajú na trať v minútovom intervale za sebou o 16.52 h, resp. 16.53 h. Tretím do partie najväčších uchádzačov o víťazstvo bude Francúz Rémi Cavagna rovnako z tímu Deceuninck – QuickStep.

„Po druhých miestach v časovkách na pretekoch Paríž-Nice a Okolo Katalánska sa Cavagna dočkal víťazstva na Okolo Romandie. Momentálne si užíva skvelé obdobie a nebolo by prekvapením, ak by sa na konci prvého dňa Gira ocitol ako prvý v ružovom drese lídra pretekov,“ napísal špecializovaný web ciclismointernacional.com.

Ganna musí nájsť stratenú formu

Na adresu Gannu, ktorý vlani na Giro d’Italia senzačne vyhral štyri etapy vrátane všetkých troch časoviek, rovnaký zdroj uviedol: „Zatiaľ čo minulý rok zakončil vo vynikajúcej fazóne, v novej sezóne sa u neho zatiaľ prejavuje strata formy aj sebavedomia. Na Okolo Romandie bol v prológu deviaty a v záverečnej časovke desiaty. Ako je možné, že pán nedotknuteľný je teraz zdolateľný kedykoľvek? Teraz však už výhovorky neobstoja a musí nájsť stratenú formu,“ dodali Taliani.

Saganovi rovina až tak nevyhovuje

Čo sa týka Petra Sagana, z minulosti je známe, že neobľubuje časovky, ktoré sa jazdia po rovine vo vysokom tempe od začiatku do konca.

„Ak by bola trať časovky viac technická, možno by som mohol zostať bližšie k ružovému dresu. Je to však rovina a to mi až tak nevyhovuje,“ vysvetlil trojnásobný majster sveta.

Celkovo Sagan skonštatoval, že je pripravený na druhé dobrodružstvo na „Bella Italia“ vo svojej kariére. Rovnako ako jeho súperi musí rátať s tvrdými opatreniami v boji s koronavírusom – menším počtom divákov pri trati a s tzv. bublinami na obmedzený pohyb v cieľových priestoroch aj v ubytovacích zariadeniach.

„Už je to viac ako rok, čo jazdíme bez divákov. A je to pre nás cyklistov smutné. Je to podobné ako hrať futbal bez fanúšikov na tribúnach. Videokamery nám síce všetko priblížia, ale nie je to to isté,“ zamyslel sa majiteľ 116 víťazstiev v profikariére na ceste.

Viac k témam: Bora-Hansgrohe, Giro d´Italia
Zdroj: Webnoviny.sk – Petra Sagana čaká na Giro d’Italia úvodná časovka. Je to rovina, čo mi až tak nevyhovuje, vraví © SITA Všetky práva vyhradené.