Peter Sagan zakončil preteky Vuelta a San Juan Internacional skvelým druhým miestom (video)

Cyklistika Šport

3.2.2020 (Webnoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe sa na záver pretekov Vuelta a San Juan Internacional v Argentíne dočkal pódiového umiestnenia. V 7. etape Sagan šprintoval na 2. mieste za Kolumbijčanom Fernandom Gaviriom z tímu UAE Emirates, ktorý dovŕšil víťazný etapový hetrik.

Na treťom mieste skončil ďalší kolumbijský cyklista Álvaro José Hodeg. Celkovým víťazom sa stal mladý Belgičan Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step), ktorý si udržal náskok 33 sekúnd pred Talianom Filippom Gannom a 1:01 min pred španielskym veteránom Óscarom Sevillom.

V etape so štartom aj cieľom v San Juane (141,3 km) a plochým profilom cyklisti jazdili okruhy po tomto vyše 100-tisícovom meste v západnej časti Argentíny. Podľa predpokladov sa na záver dospelo k hromadnému špurtu, v ktorom sa tretíkrát v tomto roku a celkovo už po ôsmy raz na tomto podujatí tešil z víťazstva Gaviria.

Sagan začal útočiť zo vzdialenejšej zadnej pozície, vyviezol sa za Gaviriom, ale 25-ročný Argentínčan tak mohutne akceleroval, že trojnásobný majster sveta nemal nárok na víťazstvo. Gaviria zvíťazil o dĺžku bicykla. Celkovo si pripísal 43. triumf profikariéry. „Mám za sebou dobrý štart do sezóny. Verím, že si túto formu poveziem aj do ďalších pretekov,“ vyhlásil Fernando Gaviria, cituje ho špecializovaný portál Cyclingnews.

Veľmi rýchla koncovka etapy

O päť rokov starší Sagan sa tento rok v Argentíne nedostal na najvyšší stupienok. Okrem druhého miesta v záverečnej etape si pripísal aj jedno štvrté, jedno piate a dve šieste priečky.

Peter Sagan na pretekoch Vuelta a San Juan Internacional 2020

výsledky

1. etapa: 6. miesto (video)
2. etapa: 5. miesto (video)
3. etapa: 152. miesto (video)
4. etapa: 4. miesto (video)
5. etapa: 40. miesto (video)
6. etapa: 6. miesto (video)

Keďže v časovke výraznejšie zaostal, celkovo mu to stačilo na 47. miesto s odstupom 12:31 min na Evenepoela. Preteky boli pre Sagana vstupom do sezóny, v ktorej na neho čaká premiérový štart na Giro d´Italia, obhajoba zeleného dresu na Tour de France aj pokus získať olympijskú medailu v pretekoch s hromadným štartom v Tokiu.

„Bol som na zadnom kolese Gaviriu a vydržal tam až do konca,“ vtipne komentoval Peter Sagan pre Cyclingnews. Na oficiálnom tímovom webe Bora-Hansgrohe dodal: „Veľmi rýchla koncovka etapy to bola a v nej som sa vďaka tímovým kolegom dostal do skvelej pozície. Myslím si, že som dosiahol najlepší výsledok, aký som mohol za daných okolností. Gaviria bol veľmi silný. Celkovo máme za sebou skvelú argentínsku Vueltu a chcem sa poďakovať organizátorom aj verejnosti za prekrásny týždeň jazdenia.“

Najsilnejší špurt Sagana v tejto sezóne

Športový riaditeľ Ján Valach po 7. etape poznamenal: „Bol to najsilnejší šprint Petra Sagana v tejto sezóne. Druhé miesto bolo peknou odmenou za tímovú robotu a zadosťučinením za celé naše vystúpenie v Argentíne. Ukázali sme sľubné vyhliadky, bol to dobrý týždeň.“

Víťazný Evenepoel si v Argentíne pripísal šiesty a siedmy triumf v profesionálnej kariére. Úradujúci majster Európy a vicemajster sveta v časovke práve triumfom v jazde proti chronometru položil základ celkového triumfu. Udržal si ho odvážnou jazdou v kráľovskej etape s cieľom na kopci Alto Colorado.

Vo veku 20 rokov sa stal najmladším víťazom pretekov Vuelta a San Juan v ich 38-ročnej histórii. „Chcem sa poďakovať celému nášmu tímu, to predovšetkým. Vďaka spolujazdcom mám za sebou perfektný štart do sezóny, ktorý mi dodá veľa sebavedomia do ďalších pretekov. Som hrdý na toto víťazstvo, lebo preteky sa odohrávali na prekrásnom mieste s výbornými fanúšikmi. Verím, že sem v budúcnosti opäť zavítam,“ uviedol Remco Evenepoel v tlačovej správe tímu Deceuninck – Quick Step.

Vuelta a San Juan Internacional

nedeľa

7. etapa: (San Juan – San Juan, 141,3 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE Team Emirates 2:58:03 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Álvaro José Hodeg (Kol.) Deceuninck – Quick Step, 4. Manuel Belletti (Tal.) Androni – Giocattoli Sidermec, 5. Hugo Hofstetter, 6. Rudy Barbier (obaja Fr,) obaja Israel Start-Up Nation – všetci rovnaký čas ako víťaz

Konečné poradie po 7. etape: 1. Remco Evenepoel (Belg.) Deceuninck – Quick Step 23:13:59 h, 2. Filippo Ganna (Tal.) Talianska reprezentácia +33 s, 3. Óscar Sevilla (Šp.) Team Medellin +1:01 min, 4. Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates +1:21, 5. Miguel Eduardo Flórez (Kol.) Androni Giocattoli – Sidermec +2:11, 6. Nelson Oliveira (Portug.) Movistar +2:27,… 47. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +12:31

Bodovacia súťaž: 1. Guillaume Martin (Fr.) Cofidis, Solutions Crédits 22 bodov, 2. César Nicolás Paredes (Kol.) Team Medellin 20, 3. Mattia Bais (Tal.) Androni – Gicoattoli Sidermec 17

Viac k témam: Vuelta a San Juan
Zdroj: Webnoviny.sk – Peter Sagan zakončil preteky Vuelta a San Juan Internacional skvelým druhým miestom (video) © SITA Všetky práva vyhradené.