Peter Sagan desiatykrát získal Zlatý pedál, talentom roka je Martin Svrček

Cyklistika Šport

20.12.2019 (Webnoviny.sk) – Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2019 sa stal Peter Sagan. Dlhodobo člen absolútnej svetovej špičky ovládol anketu Slovenského zväzu cyklistiky už po desiaty raz, z toho deviatykrát v neprerušenej sérii. Trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom a líder tímu Bora-Hansgrohe zároveň obhájil aj víťazstvo v kategórii cestná cyklistika. Druhé miesto v celkovom poradí o Zlatý pedál patrí Martinovi Haringovi a tretia priečka Jánovi Andrejovi Cullymu (obaja Dukla Banská Bystrica). Najlepších vyhlásili na piatkovom galavečere v hoteli Gate One v Bratislave.

Peter Sagan v práve vrcholiacom roku získal rekordný siedmykrát zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France, kde ovládol aj jednu z etáp. V profipelotóne si pripísal štyri víťazstvá, na svetovom šampionáte v anglickom Yorkshire skončil na skvelom 5. mieste.

Pozoruhodné výkony viacerých cyklistov

Okrem Petra Sagana aj ďalší slovenskí reprezentanti v rôznych odvetviach cyklistiky sa postarali o pozoruhodné výkony. Kristína Madarasová získala titul majsterky Európy v bikrose. Martin Haring vybojoval 11 UCI víťazstiev (tri v jednotkovej kategórii) a triumfoval v kategórii horských cyklistov. Aktuálne mu vo svetovom renkingu patrí doteraz najlepšie umiestnenie slovenského „bajkera“ v histórii modernej samostatnosti, pohybuje sa na 29.- 30. mieste.

V disciplíne zjazd/ four cross patrí ocenenie Adamovi Rojčekovi (Kellys Factory Team). Počas sezóny napriek zraneniu vybojoval 4. miesto na majstrovstvách Európy, 2. miesto na pretekoch európskeho pohára v Špičáku, aj 18. miesto na pretekoch Svetového pohára v Maribore.

V kategórii cyklotrial získal ocenenie najlepšieho cyklistu Samuel Hlavatý (CK Rudina). Majster Slovenska vybojoval 6. miesto na majstrovstvách Európy aj sveta. Ocenenie Zlatý pedál v dráhovej cyklistike si prevzala skúsená Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava), ktorá sa až trikrát na vrcholných podujatiach dostala do najlepšej desiatky. Na ôsmom mieste skončila na majstrovstvách sveta v disciplíne scratch, ôsma bola aj na majstrovstvách Európy v rovnakej disciplíne a 9. miesto pripojila v kategórii madison na Európskych hrách.

Najlepším paracyklistom Jozef Metelka

Medzi bikrosármi tento rok svojimi výkonmi vyčnievala Kristína Madarásová. Ziskom titulu majsterky Európy, víťazstvom seriálu pretekov Európskeho pohára a 4. miestom na majstrovstvách sveta si právom prebrala ocenenie v kategórii Bikros/ BMX. Cenu najlepšieho cyklistu v disciplíne freestyle BMX si odniesol majster Slovenska Michal Kovačovič za 18. miesto na majstrovstvách Európy a 34. na majstrovstvách sveta. Cenu pre najlepšieho cyklokrosára si prebral Matej Ulík (Expres CZ Tufo Team Kolín), ktorý po roku zosadil z trónu tohto odvetvia Ondreja Glajzu ml.

Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala dvojica v zložení Dóra Rákoczová a Eszter Kulichová. Mladá dvojica krasojazdkýň získala 5. miesto na majstrovstvách Európy a 10. miesto na majstrovstvách sveta. Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista patrí Jozefovi Metelkovi, ktorý po tretíkrát triumfoval na majstrovstvách sveta v časovke cestných pretekov zdravotne znevýhodnených športovcov. Na MS získal tiež zlato v stíhacích pretekoch na dráhe aj titul vicemajstra sveta na 1 km s pevným štartom.

Odovzdali aj titul Miss cyklistika

Titul najlepšieho cyklistu v kategórii „masters“ si z galavečera odniesol Peter Ftorek. Vo svojej kategórii 70+ vybojoval titul majstra sveta v cestnej cyklistike, zvíťazil i na domácom šampionáte v časovke jednotlivcov a bral celkové víťazstvo v domácej sérii.

Súčasťou oceňovania boli aj ďalšie kategórie. Za talent roka 2019 bol vyhlásený Martin Svrček (CyS – Akadémia Petra Sagana). Mladý kadet z liahne Petra Sagana vybojoval na EYOF 3. miesto v pretekoch s hromadným štartom. Zároveň dvakrát zvíťazil na medzinárodných pretekoch kadetov Závod míru Jevíčko, odkiaľ si odniesol aj prvenstvo v bodovacej súťaži. Novinkou medzi oceneniami bolo vyhlásenie najlepšieho rozhodcu, stal sa ním Pavol Miazdra. Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku bol ocenený Josef Dvořák.

Tituly Miss cyklistika patrí Simone Záhorcovej, Lucii Čajkovej a Veronike Bogdanovej. Informácie pochádzajú z tlačovej správy SZC.

Kategória sálová cyklistika: Eszter Kulichová, Dóra Rákoczová
– 10. miesto v krasojazde dvojíc na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Bazileji
– 5. miesto v krasojazde dvojíc na majstrovstvách Európy vo Francúzsku

Kategória cyklotrial: Samuel Hlavatý
– 6. miesto na majstrovstvách sveta v Číne
– 6. miesto na majstrovstvách Európy

Kategória horská cyklistika zjazd / four cross: Adam Rojček
– 4. miesto na majstrovstvách Európy
– 2. miesto v 5. kole Európskeho pohára na Špičáku (ČR)
– 18. miesto na pretekoch 1. kola SP v Maribore (Slovin.)

Kategória Talent roka 2019: Martin Svrček
– 3. miesto na EYOF- Európsky olympijský festival mládeže v pretekoch jednotlivcov v Baku
– víťaz dvoch etáp a celkový víťaz bodovacej súťaže v Závode Míru najmladších v českom Jevíčku

Kategória Rozhodca roka 2019: Pavol Miazdra
Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku: Josef Dvořák

Viac k témam: Bora-Hansgrohe, Zlatý pedál
Zdroj: Webnoviny.sk – Peter Sagan desiatykrát získal Zlatý pedál, talentom roka je Martin Svrček © SITA Všetky práva vyhradené.