Lyžovanie nie je tenis, brat Petry Vlhovej hovorí aj o páde v 2. kole slalomu vo fínskom Levi

Ostatné športy Šport

Fotogaléria: Petra Vlhová

24.11.2019 (Webnoviny.sk) – Po dlhom čase nestál v štartovej búdke v pretekoch Svetového pohára a svoju sestru povzbudzoval iba na diaľku pred televízorom. Boris Vlha zostal doma s partnerkou Simonou a čerstvo narodenou dcérkou Lujzou.

Keď videl, čo sa Petre stalo v 2. kole úvodného slalomu sezóny vo fínskom Levi, zatmilo sa mu pred očami. Výborne rozbehnuté preteky s líderskou pozíciou po 1. kole sa pre ňu skončili predčasne bez bodov do klasifikácie disciplíny aj celkového poradia SP.

Bol bezmocný a bolelo ho brucho

„Pozeral som sa na televízor a bol som bezmocný. Nič som jej nemohol povedať, bolo to veľmi ťažké. Bolelo ma brucho, bol som nervózny. Neviem, či si pozriem ďalšie preteky v Amerike,“ začal Boris Vlha hodnotenie sobotňajších pretekov a vzápätí pokračoval: „Zajazdila však vynikajúco. V 1. kole nemala ideálnu strednú časť roviny hore po vlnách. Tam trochu zaostala, ale v strmine zrýchlila o štyri desatiny. Celkovo jazdila čisto a vyvarovala sa chýb z minulej sezóny, keď dvíhala lyže a strácala kontakt so snehovou podložkou. V tom jej unikali stotinky sekundy, ale teraz jazdila pekne lyžami po snehu. Aj kondične to bolo dobré. Cítila sa fajn, čo mi potvrdila v telefóne večer pred pretekmi. Boli sme v kontakte, aj sme si písali, a mal som z nej na diaľku dobrý pocit.“

K nešťastnému 2. kolu Boris Vlha podotkol: „Začala dobre, bolo vidieť, že veľmi chcela uspieť. Škoda tej chyby, keď točila na hrane príliš pod bránkou v strmine. ´Prepružilo´ ju a spadla… Nešťastný moment, ale čo už narobíme. Celkovo si dokázala, že na to má. Lyžovanie nie je tenis. Tam keď prehráš jeden gem, ideš ďalej a môžeš ešte vyhrať. Rovnako tak na motorke. Spadneš, vstaneš a dobehneš to. V slalome urobíš chybu a skončíš.“

Boris Vlha si nemyslí, že nedokončený úvodný slalom sezóny môže mať negatívny vplyv na ďalšie preteky jeho sestry v tejto sezóne. „Shiffrinová má už na začiatku náskok, ale sezóna je dlhá a stať sa môže všeličo. Verím, že to Peťu ´nakopne´ a v ďalších pretekoch potvrdí svoje vysoké ambície,“ poznamenal starší brat druhej najlepšej zjazdárky uplynulej sezóny vo Svetovom pohári.

Tím Vlha je bez stáleho člena

Boris od začiatku „veľkej“ kariéry svojej sestry pevne stojí po jej boku v pretekoch aj počas prípravy. Narodenie dcérky ho však na určitý čas vyradilo z lyžiarskeho kolotoča a Tím Vlha sa musí v týchto týždňoch zaobísť bez svojho stáleho člena. Dokedy potrvá táto prestávka?

„Chcel by som byť pri tom už v pretekoch v St. Moritzi pred Vianocami, ale uvidíme, ako to ženy doma budú zvládať. Zatiaľ to s malou zvládame. Je zdravá a rastie,“ rozlúčil sa Boris Vlha.

Petra Vlhová bude ešte dva dni trénovať vo Fínsku a potom naberie letecky smer zámorie. V americkom Killingtone sa už na budúci víkend uskutočnia ďalšie dvoje preteky Svetového pohára žien v technických disciplínach. V sobotu 30. novembra bude na programe obrovský slalom a o deň neskôr slalom.

Viac k témam: Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Zdroj: Webnoviny.sk – Lyžovanie nie je tenis, brat Petry Vlhovej hovorí aj o páde v 2. kole slalomu vo fínskom Levi © SITA Všetky práva vyhradené.