Juhoafrický plavecký šampión Roland Schoeman dostal so spätnou platnosťou trest za doping

Ostatné športy Šport

6.2.2020 (Webnoviny.sk) – Juhoafrický plavecký šampión Roland Schoeman si odpykáva ročný trest zákazu činnosti, keďže vlani v máji bol pozitívne testovaný na zakázanú látku GW501516. Tá môže vo zvýšenej miere spôsobiť aj rakovinu.

Antidopingový panel FINA potrestal 39-ročného veterána špecializujúceho sa na šprintérske disciplíny so spätnou platnosťou, trest mu vyprší 17. mája 2020. Schoeman sa môže odvolať na Športovom arbitrážnom súde.

Juhoafričan je držiteľ medailového kompletu z olympijských hier v Aténach 2004. Rovnako je trojnásobný majster sveta v dlhom bazéne, počas šampionáte v Montreale v roku 2005 utvoril svetový rekord na 50 m motýlik. Momentálne musel prerušiť prípravu na OH 2020 v Tokiu.

Substancia GW501516 je oficiálne zakázaná Svetovou antidopingovou agentúrou v kategórii „hormóny a metabolické modulátory.“ WADA už pred siedmimi rokmi upozornila športovcov, že táto látka môže vážne ohroziť ich zdravie, ak sa užíva na zvýšenie výkonnosti.

„Ide o vývojový liek, ktorý farmaceutická spoločnosť stiahla z výskumu, keď sa v predklinických štúdiách zistili jej vážne toxické účinky,“ varovala WADA pred siedmimi rokmi.

Viac k témam: doping
Zdroj: Webnoviny.sk – Juhoafrický plavecký šampión Roland Schoeman dostal so spätnou platnosťou trest za doping © SITA Všetky práva vyhradené.