Hayman po štyroch rokoch opäť zdolal všetkých na Paríž-Roubaix. Aj Sagana, superfavorita Boonena či Cancellaru

Cyklistika Šport

13.4.2020 (Webnoviny.sk) – Bol to vtedy, pred štyrmi rokmi, poriadny šok. Neznámy Austrálčan Mathew Hayman vo finiši päťčlennej skupiny zdolal belgického superfavorita Toma Boonena a stal sa víťazom 114. ročníka cyklistických pretekov Paríž-Roubaix. Mal vtedy 37 rokov a len šesť týždňov predtým si na pretekoch Omloop Het Nieuwsblad zlomil kľúčnu kosť.

„Spartacus“ bol až tretí

Boonen nedosiahol na historický piaty triumf na Kráľovnej klasík, ktorým by sa odpútal od krajana Rogera de Vlaemincka. Čerstvý víťaz pretekov Okolo Flámska Peter Sagan skončil s odstupom 2:20 min na jedenástom mieste.

Prešli štyri roky a Hayman symbolicky opäť zdolal kompletnú konkurenciu. V ankete špecializovaného periodika Cyclingnews o najväčšie víťazstvo na Paríž-Roubaix za posledných 30 rokov dostal od čitateľov 58,4% hlasov. Prekonal aj triumf Petra Sagana, ktorý zvíťazil na staručkom velodróme o dva roky neskôr.

Tretie miesto si medzi fanúšikmi vybojoval Švajčiar Fabian Cancellara a jeho dominantné víťazstvo z roku 2010. Až za „Spartacusom“ skončilo Boonenovo víťazné sólo z roku 2012.

Boonen nemal v špurte odpoveď

„Vo vedúcej skupine sa všetka pozornosť upierala na Boonena, Vanmarcka, Boassona Hagena či Stannarda. Hayman mal byť reálne najslabší. Vanmarcke sa dvakrát snažil nastúpiť, ale Boasson Hagen mu to neumožnil. Na poslednom sektore s ‚pavé‘ chcel ujsť Boonen, ale zastavil ho práve domestik v drese Orica-GreenEDGE Hayman. Na velodróme Hayman prekvapujúco zostal v záverečnom šprinte s Boonenom a Stannardom. Keď sa Austrálčan dostal pred Boonena, Belgičan už nemal odpoveď. Outsider to dokázal,“ znel komentár Cyclingnews k šokujúcemu triumfu Haymana v roku 2016.

„Nemôžem uveriť tomu, čo sa práve stalo. Pred piatimi týždňami som mal zlomené rameno a veľa pretekov som zmeškal. Minulý týždeň som bol v Španielsku a teraz na Roubaix. Sú to moje obľúbené preteky, vždy som túžil zvíťaziť na nich. Vravel som si, že to nejako bez stresu odjazdím a užijem. Keď som sa ocitol v úniku, už som len dúfal, aby som zostal v hre až do konca a mal na to nohy. Stalo sa, hoci som mal aj šťastie, lebo v záverečných piatich kilometrov bolo veľa nástupov,“ povedal vtedy Hayman

Okrem víťazstva na Paríž-Roubaix triumfoval Hayman už len na troch ďalších pretekoch v profikariére na ceste – Paríž-Bourges 2011, Hry Commonwealthu 2006 a Sachsen-Tour International 2005. Kariéru ukončil ako 40-ročný po pretekoch Tour Down Under v roku 2019.

Viac k témam: Paríž-Roubaix
Zdroj: Webnoviny.sk – Hayman po štyroch rokoch opäť zdolal všetkých na Paríž-Roubaix. Aj Sagana, superfavorita Boonena či Cancellaru © SITA Všetky práva vyhradené.