Zomrel básnik a autor literatúry pre deti Ján Turan, pôsobil ako šéfredaktor časopisu Slniečko

Knihy Kultúra

16.8.2021 (Webnoviny.sk) – Básnik, prekladateľ a autor literatúry pre deti Ján Turan zomrel v sobotu 14. augusta v Bratislave vo veku nedožitých 90 rokov. Agentúru SITA o tom informoval jeho syn Andrijan Turan.

Pôsobil aj v Mladých letách

Ján Turan sa po roku 1989 prednostne koncentroval na oblasť detskej literatúry, písal najmä rozprávky, verše a krátke príbehy. Tie vyšli napríklad v knižkách Medulienka, Kocúrik na čerešni, Taška Janka Hraška, Rozprávky štrbavej opičky či V rozprávkovej krajine hádaniek.

Predtým pôsobil od roku 1958 ako redaktor vo vydavateľstve Mladé letá, potom v rokoch 1976 – 1979 ako riaditeľ štátneho bábkového divadla v Bratislave. Od roku 1970 – 1983 zastával pozíciu šéfredaktora časopisu Slniečko a súčasne v období 1980 – 1983 bol vedúcim redaktorom pôvodnej tvorby vo vydavateľstve Mladé letá.

Zostavil viaceré antológie

Turan je autorom básnických zbierok Jar, Biele ticho, Som to ja a ty, Nežne, lyrickoepickej skladby Slepý mak a výber z jeho poézie vyšiel aj pod názvom Hladní, len o láske. Okrem leporel napísal pre deti aj básnickú zbierku Kľúčik.

Tiež zostavil viaceré antológie slovenskej poézie a prózy, prekladal z češtiny a ruštiny a príležitostne sa venoval literárnej publicistike, v ktorej sa sústredil na problémy literatúry pre deti a mládež, ako aj populárnej piesne.

Viac k témam: spisovateľ, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel básnik a autor literatúry pre deti Ján Turan, pôsobil ako šéfredaktor časopisu Slniečko © SITA Všetky práva vyhradené.