Krištáľové krídlo si odniesli Kukura aj Vlhová, mimoriadnu cenu udelili dvom osobnostiam (foto)

Kultúra

10.2.2020 (Webnoviny.sk) – Juraj Kukura, Petra Vlhová, Rudolf Dobiáš čí Sima Martausová sú laureátmi 23. ročníka cien Krištáľové krídlo. Spolu s ďalšími deviatimi osobnosťami ich ocenili v nedeľu večer na slávnostnom vyhlásení v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Desať kategórií

Najvýraznejšie a najúspešnejšie osobnosti spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života Slovenska ocenili v kategóriách: Divadlo a audiovizuálne umenie; Filantropia; Hospodárstvo; Hudba; Inovácie a startupy; Medicína a veda; Publicistika a literatúra; Populárna hudba; Šport a Výtvarné umenie.

Mená laureátov zverejnili až na galavečeri. Známi vopred boli iba laureáti Mimoriadnej ceny, ktorú tento raz udelili dvom osobnostiam.

Nositeľmi Mimoriadnej ceny sa stali odborník a priekopník nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie Ivan Vulev a divadelný a filmový scénograf Jozef Ciller. Podľa odbornej poroty obe tieto osobnosti svojou tvrdou prácou a výsledkami presvedčili, že Mimoriadna cena patrí práve im.

Prvá slovenská majsterka sveta

Za filantropiu ocenili Krištáľovým krídlom za rok 2019 odborníčku na školskú legislatívu a bojovníčku za práva učiteľov Evu Klikáčovú. V kategórii Hospodárstvo sa ocenenie dostalo do rúk Branislava Cvika a Ľubomíra Vanča. Dvojica zožala úspechy v slovenskom pivovarníctve.

Zobraziť fotogalériu k článku:
23. ročník udeľovania cien Krišťáľové krídlo (fotografie)

Ocenenie za hudbu si zaslúžil skladateľ, kontrabasista a basový gitarista Juraj Griglák. V kategórii Šport sa Krištáľové krídlo ušlo zjazdovej lyžiarke Petre Vlhovej. Minulý rok vo februári zvíťazila v obrovskom slalome a stala sa tak prvou slovenskou majsterkou sveta v tejto disciplíne.

Kardiochirurga Roberta Hatalu ocenili v kategórii Medicína a veda. Tento laureát pred 25 rokmi založil prvé špecializované pracovisko na Slovensku a jedno z prvých v strednej Európe.

Mimoriadny úspech

Sochár, reštaurátor a pedagóg Otovi Bachorík dostal cena v kategórii Výtvarné umenie. Ocenenie v kategórii Populárna hudba si prevzala speváčka Sima Martausová. V kategórii Inovácie a startupy ocenili podnikateľa Radoslava Daniláka, ktorý patrí medzi najuznávanejších svetových hardvérových architektov.

Herec Juraj Kukura získal ocenenie v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie a básnik, prozaik, spisovateľ pre deti a mládež Rudolf Dobiáš v kategórii Publicistika a literatúra.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré vo svojom odbore dosiahli mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Záštitu nad 23. ročníkom cien prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Viac k témam: Krištáľové krídlo
Zdroj: Webnoviny.sk – Krištáľové krídlo si odniesli Kukura aj Vlhová, mimoriadnu cenu udelili dvom osobnostiam (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.