Bob Dylan čelí obvineniu zo sexuálneho zneužitia, zločinu sa mal dopustiť na 12-ročnom dievčati

Hudba Kultúra

17.8.2021 (Webnoviny.sk) – Amerického speváka a skladateľa Boba Dylana žaluje žena, ktorá tvrdí, že ju ako 12-ročnú v roku 1965 sexuálne zneužil. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého žena tvrdí, že hudobník „zneužil svoj muzikantský status na to, aby jej poskytol alkohol a drogy a viackrát ju sexuálne zneužil“, pričom použil aj vyhrážky fyzickým násilím.

Násilnosti sa podľa obvinení udiali v Dylanovom apartmáne v newyorskom hoteli Chelsea. Umelcov hovorca pre BBC označil tvrdenia o 56 rokov starom zločine za nepravdivé a skonštatoval, že Dylan sa bude proti nim rázne brániť.

Žena má trpieť psychologickými problémami

Osemdesiatročný laureát Nobelovej ceny za literatúru čelí obvineniam z napadnutia, ublíženia na zdraví, nezákonného uväznenia a spôsobenia citovej ujmy.

Šesťdesiatosemročnú ženu, ktorá v súčasnosti žije v štáte Connecticut, identifikujú len pod iniciálami JC. Obeť tvrdí, že jej spevák spôsobil „vážne psychologické problémy a citovú traumu“ a požaduje bližšie nešpecifikované odškodné a tiež proces s porotou.

Žalobu podala v piatok na najvyššom súde štátu New York na základe zákona o detských obetiach, pričom tak spravila deň pred zatvorením dočasného právneho „okna“, ktoré umožnilo nahlásiť obvinenia zo zneužívania v minulosti.

Získal Nobelovu aj Pulitzerovu cenu

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový, eponymný album, pričom v júni 2020 uviedol na trh zatiaľ posledný počin Rough and Rowdy Ways, ktorý je už jeho 39. štúdiovkou.

Medzi jeho najznámejšie piesne patria Blowin‘ In The Wind, The Times They Are A-Changin’, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up In Blue, Knockin‘ On Heaven’s Door či Just Like A Woman. V roku 1988 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a o tri roky neskôr si prevzal Grammy za celoživotný prínos.

V roku 2008 dostal Pulitzerovu cenu. Za pieseň Things Have Changed z filmu Skvelí chlapci (2000) získal Oscara aj Zlatý glóbus. Americký magazín Rolling Stone zaradil jeho hit Like A Rolling Stone na prvé miesto rebríčka 500 najlepších skladieb všetkých čias.

Dylan má na konte tiež viacero kníh, z ktorých najznámejšia je experimentálna poézia vo forme prózy s názvom Tarantula (1971). V roku 2016 dostal Nobelovu cenu za literatúru.

Viac k témam: sexuálne zneužitie, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Bob Dylan čelí obvineniu zo sexuálneho zneužitia, zločinu sa mal dopustiť na 12-ročnom dievčati © SITA Všetky práva vyhradené.