Zrušené hromadné podujatia spravili škrt v kultúre samospráv, Tréger žiada o pomoc ministerku Milanovú

Ekonomika

23.4.2020 (Webnoviny.sk) – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger vo štvrtok požiadal ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO) o pomoc pre kultúrne zariadenia samospráv.

Upozornil, že v dôsledku výpadku príjmov sa dajú očakávať riziká ekonomickej nestability, sťaženého výkonu agendy, problémy so zabezpečovaním dôležitých ekonomických a hospodárskych funkcií a aktivít v oblasti kultúry.

Žiada o pracovné stretnutie

Ministerku požiadal o pracovné stretnutie k prediskutovaniu možností na realizovanie navrhnutých opatrení a adresnú pomoc. Agentúru SITA o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

ZMOS konštatuje, že miestna územná samospráva je v súvislosti s koronavírusom a tiež s prichádzajúcou ekonomickou krízou stále viac atakovaná vážnymi problémami.

„Vážne dopady preto očakávame aj v segmente samosprávnej kultúry, ktorá je z hľadiska financovania mimoriadne krehká a zraniteľná. Obávame sa, že ich neriešenie môže ohroziť jej ďalšie fungovanie. Zrušením hromadných podujatí sa úplne paralyzovala kultúrna aktivita v mestách a obciach a činnosť ich kultúrnych zariadení. Keďže samosprávy a ich zariadenia pôsobia ako subjekty verejnej správy, nie sú pre nich určené ani podporné balíčky vlády,“ podotkol Tréger.

Vlastné príjmy úplne absentujú

Časť týchto subjektov pôsobí ako príspevková či rozpočtová organizácia mesta a ich rozpočet tvorí dotácia mesta a vlastné príjmy, ktoré predstavujú spravidla 50-percentný podiel. Vlastné príjmy momentálne úplne absentujú, čo môže mať čoskoro za následok platobnú neschopnosť týchto subjektov.

Dostanú sa tak do situácie, kedy budú musieť pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov a ďalším opatreniam s výraznými negatívnymi dopadmi, prízvukuje ZMOS.

„Vo vedení ZMOS chápeme dôležitosť funkcií samosprávnej kultúry, ktorá je nielen sprostredkovateľom kultúrnej a umeleckej produkcie smerom k občanom, ale aj ochrancom a podporovateľom zachovania kultúrnych, ľudových a historických tradícií Slovenska. Preto vyvíjame úsilie smerujúce k tomu, aby sme v maximálne možnej miere kompenzovali dopady, vytvorili podmienky na prežitie mimoriadnej situácie, nedovolili zánik samosprávnej kultúry a po skončení mimoriadnej situácie ju znovu obnovili v plnej funkčnosti,“ uviedol predseda ZMOS a dodal, že s týmto zámerom v spolupráci s odborníkmi pripravili aj komplexný návrh opatrení na zachovanie kultúry, kompenzáciu dopadov aktuálnej krízy a postupné obnovenie aktivít.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, minister kultúry SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Zrušené hromadné podujatia spravili škrt v kultúre samospráv, Tréger žiada o pomoc ministerku Milanovú © SITA Všetky práva vyhradené.