Zamestnanci v šiestich odvetviach mali priemernú hrubú mzdu nad tisíc eur

Ekonomika

14.3.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyššiu priemernú hrubú mesačnú mzdu mali v januári tohto roka zamestnanci v odvetví informačných a komunikačných činností. Ich priemerný hrubý zárobok dosiahol 1 992 eur, čo bolo medziročne viac o 4,7 %.

Priemernú hrubú mzdu nad tisíc eur mali v prvom mesiaci tohto roka zamestnanci v ďalších piatich odvetviach.

Za sektorom informačných a komunikačných činností nasledoval priemysel s medziročným rastom hrubej mzdy o 5,6 % na 1 171 eur a predaj a oprava motorových vozidiel, kde sa priemerná hrubá mzda medziročne znížila o 0,7 % na 1 080 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Odvetia so štvorcifernou hrubou mzdou

Ďalšími tromi odvetviami so štvorcifernou hrubou mzdou sú veľkoobchod, vybrané trhové služby a doprava a skladovanie. Vo veľkoobchode sa priemerné hrubé zárobky medziročne zvýšili o 1,4 % na 1 070 eur.

Zamestnanci v odvetví dopravy a skladovania mali na výplatných páskach priemerne v hrubom 1 055 eur, teda o 6,4 % viac ako v januári 2019.

Šesticu odvetví so mzdou nad tisíc eur dopĺňa odvetvie vybraných trhových služieb, v ktorom si zamestnanci platovo medziročne polepšili o 5,1 %, ked ich hrubá mzda v januári tohto roka dosiahla 1 026 eur.

Najmenej zarobia v reštauráciách

Pod tisíc eur v hrubom dostávali v januári tohto roka zamestnanci v maloobchode, v ubytovaní, v stavebníctve a v reštauráciách a pohostinstvách.

V maloobchode priemerná mzda zamestnanca medziročne stúpla o 8,9 % na 805 eur, v ubytovaní o 2,8 % na 797 eur a v stavebníctve o 2,2 % na 726 eur.

Suverénne najmenej zarobia zamestnanci v reštauráciách a pohostinstvách. V januári tohto roka im síce priemerná mzda medziročne poskočila o 12,6 %, avšak dostala sa len na 564 eur.

Viac k témam: hrubá mzda, priemerná mesačná mzda na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci v šiestich odvetviach mali priemernú hrubú mzdu nad tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.