Zamestnanci by sa mohli rozhodnúť medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu, RÚZ podporuje zámer vlády

Ekonomika

22.4.2020 (Webnoviny.sk) – Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) podporujú zámer vlády Igora Matoviča umožniť zamestnancom voľbu medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu, ktorý sa stal súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Gastrolístky sú nevýhodné

„Gastrolístky dlhodobo ochudobňujú zamestnancov, zamestnávateľov a poskytovateľov stravovania o poplatky pre emitentov poukážok, a znižujú tak hodnotu stravnej jednotky,“ uviedli zamestnávatelia v tlačovej správe. Nemalá je podľa RÚZ aj administratívna záťaž spojená s manipuláciou s lístkami.

„Zamestnávateľ na základe všeobecnej mylnej predstavy, že zamestnanci by sa inak nenajedli, má podľa Zákonníka práce povinnosť poskytovať zamestnancom teplú stravu, alebo príspevok vo forme tzv. gastrolístkov,“ tvrdí RÚZ.

Tento umelý medzičlánok medzi peňaženkou zamestnanca a poskytovateľom stravovania podľa zamestnávateľov odčerpáva nemalé zdroje zamestnávateľom, vytvára zbytočnú administratívnu záťaž a v konečnom dôsledku tak znižuje hodnotu stravnej jednotky pre zamestnanca.

Profitujú eminenti poukážok

„Z uvedenej situácie profitujú tzv. emitenti poukážok, bez ohľadu na to, či ide o klasické papierové poukážky, alebo elektronické karty či iné platobné systémy,“ zdôraznila zamestnávateľská únia.

Poplatky a provízie totiž platí nielen zamestnávateľ, ale i samotní poskytovatelia stravovacích služieb. Každý zamestnanec je podľa RÚZ svojprávny, a sám sa vie rozhodnúť, či mu vyhovujú viac gastrolístky, alebo adekvátna hotovosť od zamestnávateľa.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Znižuje sa hodnota stravnej jednotky

„Prevažná časť firiem a poskytovateľov stravovacích služieb v čase koronakrízy nie je v stave platiť vysoké poplatky emitentom poukážok, ktorí generujú podľa odhadov ziskové marže v desiatkach percent,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Poplatky zamestnávateľa na vstupe a reštaurácie na výstupe podľa zamestnávateľov zbytočne znižujú hodnotu stravnej jednotky pre zamestnancov.

RÚZ preto žiada, aby vláda Igora Matoviča pristúpila čím skôr, ak nie zrušeniu, tak aspoň k zdobrovoľneniu stravovacích poukážok či elektronických kariet.

Viac k témam: finančný príspevok, gastrolístky, stravné lístky
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci by sa mohli rozhodnúť medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu, RÚZ podporuje zámer vlády © SITA Všetky práva vyhradené.