Zákaz jednorazových plastov dostal stopku vo viacerých štátoch USA a môže za to koronavírus

Ekonomika

12.4.2020 (Webnoviny.sk) – Pandémia nového koronavírusu zasiahla aj snahy viacerých amerických štátov o zákaz používania jednorazových plastových výrobkov.

V obave, že sa vírus môže udržať na opakovane použiteľných taškách, pohároch či slamkách, guvernéri v Massachusetts a Illinois zakázali ich používanie alebo od neho dôrazne odrádzajú.

Viac o téme: Koronavírus v USA

Oregon zase na neurčito odložil zákaz používania plastových tašiek a mestá od Bellinghamu vo Washingtone až po Albuquerque v Novom Mexiku oznámili prerušenie zákazu ich používania.

Zároveň pritom stúpa využívanie donášok jedla alebo take away, čo spolu so zákazom opakovane použiteľných pohárov či slamiek znepokojuje environmentalistov. Obavy z nákazy totiž podľa nich môžu na niekoľko rokov prekaziť doterajšie snahy v boji s plastovým odpadom.

Životné prostredie ide bokom

„Ľudia sa boja o svoje životy, živobytie, ekonomiku, o to, ako nasýtia svojich milovaných, takže životné prostredie ide bokom,“ vyjadril sa v tejto súvislosti Glen Quadros, majiteľ Great American Diner & Bar v Seattli. On sám zatiaľ používa na výdaj a rozvoz biorozložiteľné nádoby, no okrem toho, že sú trikrát drahšie ako plastové, je aj čoraz ťažšie ich zohnať.

Situáciu, samozrejme, využili výrobcovia plastov, ktorí lobujú za zrušenie zákazov s tvrdením, že jednorazové plasty sú v súčasnosti najbezpečnejším riešením.

Viac o téme: Koronavírus

Celoštátne zákazy používania plastových tašiek majú v Kalifornii, Connecticute, Delaware, na Havaji, v Maine, New Yorku, Oregone a Vermonte, pričom Oregon a Kalifornia majú aj zákony obmedzujúce používanie plastových slamiek. Platnosť newyorského zákazu je však pozastavená v súvislosti so súdnym procesom.

Koronavírus prežije na plastoch až tri dni

Kritici opakovane použiteľných tašiek argumentujú tým, že majitelia ich pravidelne neperú.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podľa štúdie amerického Národného inštitútu zdravia dokáže nový koronavírus prežiť na plastoch a oceli až tri dni a na kartóne asi deň. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zároveň pripustilo, že je možné, aby sa človek nakazil tým, že sa dotkne kontaminovaného povrchu a následne sa dotkne úst, nosa alebo očí, no nie je to hlavný spôsob šírenia vírusu.

Na riadne vyhodnotenie nebezpečenstva opakovane použiteľných tašiek, ktoré sú zväčša z textilu, sú pritom podľa vedcov potrebné ďalšie štúdie.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, jednorázové plasty, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v USA, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákaz jednorazových plastov dostal stopku vo viacerých štátoch USA a môže za to koronavírus © SITA Všetky práva vyhradené.