Výstavba slovensko-poľského plynovodu sa komplikuje, niektorí subdodávatelia sa nemôžu dostať na stavbu

Ekonomika

27.4.2020 (Webnoviny.sk) – Výstavba slovensko-poľského plynovodu pokračuje aj napriek súčasnej koronakríze podľa harmonogramu. Spoločnosť Eustream, ktorá má na starosti výstavbu nového plynovodu na Slovensku, však pociťuje pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu isté komplikácie.

„Pravdou je, že situáciu nám čiastočne komplikuje obmedzený režim na hraniciach, v tomto prípade osobitne s Maďarskom a s Českou republikou. Na stavbu sa tak nevedia dostať niektorí subdodávatelia. Veríme, že ide iba o prechodný problém, ktorý sa nám podarí v spolupráci s úradmi v najbližšom čase vyriešiť,“ povedal pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík, podľa ktorého pri výstavbe plynovodu sa pracuje v exteriéroch za dodržiavania prísnych hygienických opatrení.

Slovenský prepravca už vykonal všetky prípravné práce

Na stotrikilometrovom stavenisku už slovenský prepravca zemného plynu vykonal všetky prípravné práce. Od pyrotechnického prieskumu cez skrývku ornice až po archeologické prieskumy.

„Od minulého roka napredujú samotné zváracie práce a pokládka potrubia. V súčasnosti je zazváraná a uložená približne tretina plynovodu. Okrem zvyšných úsekov nás čaká dokončenie hraničnej preberacej stanice, vykonanie všetkých potrebných testov a rekultivácia staveniska,“ doplnil Kubík.

Komerčné spustenie slovensko-poľského plynovodu plánuje Eustream začiatkom roka 2022. Predpokladané celkové náklady projektu sú 142 miliónov eur (na slovenskú časť). Projekt získal grant Európskej únie na realizáciu vo výške 55 miliónov eur (SK časť) a úver od Európskej investičnej banky vo výške 70 miliónov eur. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne.

Kľúčová časť prioritného koridoru

Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe (NSI East Gas), ktorá prispeje k posilneniu bezpečnosti dodávok v regióne a k integrácii plynárenských trhov.

Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne. Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu, vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring.

Projekt takisto prispeje v tomto regióne k zvýšeniu likvidity na trhu so zemným plynom a tiež k posilneniu solidarity medzi oboma krajinami.

Viac k témam: plynovod
Zdroj: Webnoviny.sk – Výstavba slovensko-poľského plynovodu sa komplikuje, niektorí subdodávatelia sa nemôžu dostať na stavbu © SITA Všetky práva vyhradené.