Vianočný príspevok dostal viac ako milión dôchodcov, niektorí si prilepšili aj o 200 eur

Ekonomika

19.12.2019 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa v týchto dňoch končí s hromadnou výplatou vianočného príspevku. Dostalo ho približne 1 milión 262 tisíc dôchodcov. Príspevok poisťovňa vyplácala bez žiadosti a automaticky ho dostali všetci tí, ktorí naň majú nárok. Dôchodcovia ho dostali s dôchodkom v ich decembrovom výplatnom termíne.

Maximálna výška stúpla

„Niektorí dôchodcovia, o ktorých dôchodku sa ešte rozhoduje, môžu dostať vianočný príspevok aj v nasledujúcich týždňoch pri tzv. spätnom priznaní, ak im nárok na dôchodok vznikol aj za december 2019,“ upozornil hovorca poisťovne Peter Višváder.

Tento rok sa rozšíril nárok na príspevok pre väčšiu skupinu poberateľov a zároveň bol aj vyšší. Dostali ho poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského), či sociálneho dôchodku, ktorých dôchodok dosiahol výšku najviac 658,50 eur mesačne a majú bydlisko na území Slovenskej republiky.

Maximálna výška vianočného príspevku zároveň dosiahla dvojnásobok vlaňajšieho, až 200 eur. Získali ho tí, ktorí poberajú dôchodok nižší ako 210,20 eur mesačne.

Nespravodlivý k vdovám

Spôsob, akým vláda seniorom vypláca vianočný príspevok, je podľa strany Dobrá voľba nespravodlivý a neférový ku vdovám a vdovcom. Dôchodcovi, ktorý má manžela či manželku, sa vianočný príspevok vyrátava podľa výšky starobnej penzie.

Vdove alebo vdovcovi sa však suma vianočného príspevku vypočíta zo súčtu starobného a vdovského dôchodku, a preto je príspevok nižší. Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý a kandidát na poslanca za stranu Dobrá voľba tvrdí, že riešenie nespravodlivého výpočtu vianočného príspevku je jednoduché.

„Rovnaký vianočný príspevok pre vdovy, vdovcov a ľudí, ktorí manžela, či manželku majú. Rovnaký vianočný príspevok, ktorý sa bude počítať výlučne zo starobného dôchodku,“ uviedol v tlačovej správe.

Podľa neho sa tým zachová solidarita, keďže ľudia s vysokými dôchodkami dostanú nižší alebo žiadny vianočný príspevok, ale zároveň vdova alebo vdovec nebudú znevýhodnení tým, že im bude príjem z vdovského dôchodku zarátaný do príjmov. Strana Dobrá voľba preto vyhlasuje petíciu za Férový vianočný príspevok, ktorý zrovnoprávni vdovy a vdovcov s ľuďmi, ktorí manžela, či manželku majú.

Viac k témam: starobný dôchodok, vianočný príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk – Vianočný príspevok dostal viac ako milión dôchodcov, niektorí si prilepšili aj o 200 eur © SITA Všetky práva vyhradené.