Väčšina zamestnávateľov na Slovensku nevie nájsť dostatok uchádzačov, prieskum ukázal rekordnú úroveň

Ekonomika

14.3.2020 (Webnoviny.sk) – Takmer šesť z desiatich zamestnávateľov na Slovensku nemôže dlhodobo nájsť dostatok vhodných uchádzačov. Vyplýva to z prieskumu Nedostatok talentov 2020, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower. Najväčší problém majú veľké firmy, keď až 83 % slovenských zamestnávateľov s viac ako 250 zamestnancami uvádza, že nemôžu obsadiť svoje voľné pracovné miesta.

Najmenší problém majú mikrofirmy

U stredne veľkých firiem s 50 až 250 zamestnancami má takéto problémy 68 % zamestnávateľov a u malých firiem s 10 až 49 zamestnancami dostatok vhodných zamestnancov nevie nájsť 46 % zamestnávateľov. Najmenší problém obsadiť pracovné pozície hlásia mikrofirmy do 10 zamestnancov, kde sa k tomu priznala tretina zamestnávateľov.

Pretrvávajúcim trendom na trhu práce stále zostáva rastúci nedostatok vhodných pracovníkov aj na nekvalifikované pracovné miesta, ako sú napríklad robotníci v stavebníctve, skladníci alebo personál v ubytovaní a stravovaní. „Nedostatok vhodných talentov znižuje schopnosť firiem vyhovieť zákazníkom, predlžuje dodacie lehoty tovaru a služieb, a tým sa zároveň znižuje firemná produktivita a konkurencieschopnosť,“ upozorňuje generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz. Umelá inteligencia sa v oblasti automatizácie rýchlo rozvíja a technológie dnes skôr definujú ako nahrádzajú žiadané pracovné pozície. Vysoký dopyt po obchodných zástupcoch, marketingových špecialistoch, asistentkách a vodičoch je daný stále sa zväčšujúcim objemom online predaja a logistiky. Tieto pracovné pozície sa však za posledných 10 rokov zmenili a menia sa aj naďalej, a zároveň si vyžadujú nové zručnosti.

Rekordná úroveň

Globálny priemer dosahuje v rámci celej histórie prieskumu od roku 2006 rekordnú úroveň, keď až 54 % firiem sa potýka s nedostatkom talentov, čo je podľa spoločnosti Manpower dané najmä meniacimi sa štruktúrami pozícií a novými potrebami zručností. Celosvetovo majú najväčšie prí problémy s obsadením voľných pracovných pozícií zamestnávatelia v Japonsku (88 %), Rumunsku (86 %), na Tchaj-wane a v Grécku (77 %). V Japonsku sa situácia zhoršuje najmä nedostatkom pracovnej sily, starnutím populácie, a tiež pre bariéry z dôvodu pracovnej imigrácie z iných krajín.

Spoločnosť Manpower Group poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako dvetisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.

Viac k témam: pracovné miesta, prieskum, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Väčšina zamestnávateľov na Slovensku nevie nájsť dostatok uchádzačov, prieskum ukázal rekordnú úroveň © SITA Všetky práva vyhradené.