V šiestich odvetviach sú na Slovensku platy nad tisíckou, najviac zarábajú informatici

Ekonomika

12.12.2019 (Webnoviny.sk) – V odvetví informačných a komunikačných činností sa v hrubom zarába takmer 1 900 eur. Hrubý mesačný zárobok nad tisíc eur mali v októbri tohto roka zamestnanci v šiestich odvetviach. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na čele je už dlhodobo odvetvie informačných a komunikačných činností, kde hrubá mzda v októbri medziročne stúpla o 3,2 % na 1 855 eur. Za ním nasledoval priemysel s hrubým zárobkom 1 132 eur, ktorý medziročne stúpol o 1,3 %.

Zárobky sa zvýšili aj vo veľkoobchode

Hrubou mzdou nad tisíc eur sa môžu pochváliť aj zamestnanci v predaji a oprave motorových vozidiel, ktorí v októbri dostávali v priemere 1 047 eur, čím si medziročne polepšili o 5,8 %.

Ďalšími tromi odvetviami so štvorcifernou hrubou mzdou sú veľkoobchod, vybrané trhové služby a doprava a skladovanie. Vo veľkoobchode sa priemerné hrubé zárobky medziročne zvýšili o 4,6 % na 1 026 eur.

Zamestnanci vybraných trhových služieb mali na výplatných páskach priemerne v hrubom 1 012 eur, teda o 5,8 % viac ako v októbri vlaňajška.

Najmenej v pohostinstvách

Šesticu odvetví so mzdou nad tisíc eur dopĺňa odvetvie dopravy a skladovania, v ktorom si zamestnanci platovo medziročne polepšili o 6,8 %, ked ich hrubá mzda v októbri dosiahla 1 035 eur.

Pod tisíc eur v hrubom dostávali v októbri zamestnanci v ubytovaní, maloobchode, stavebníctve a v reštauráciách a pohostinstvách. V ubytovaní priemerná mzda zamestnanca medziročne stúpla o 5,7 % na 779 eur, v maloobchode o 4,6 % na 776 eur a v stavebníctve o 5,5 % na 769 eur.

Suverénne najmenej zarobia zamestnanci v reštauráciách a pohostinstvách. V októbri tohto roka im síce priemerná mzda medziročne poskočila o 8,1 %, avšak dostala sa len na 520 eur.

Viac k témam: platy
Zdroj: Webnoviny.sk – V šiestich odvetviach sú na Slovensku platy nad tisíckou, najviac zarábajú informatici © SITA Všetky práva vyhradené.