V Kia Motors Slovakia začne kolektívne vyjednávanie, zamestnanci žiadajú vyššie platy

Automobilový priemyseľ Ekonomika

21.11.2019 (Webnoviny.sk) – Kolektívne vyjednávanie v Kia Motors Slovakia začne v pondelok, 25. novembra. Pre agentúru SITA to potvrdili odbory i automobilka. Zástupcovia zamestnancov svoje požiadavky zverejnili ešte začiatkom októbra. Dominuje im zvýšenie platov o 80 eur. Predstava automobilky známa nie je.

Hovorca Kia Motors Slovakia Ján Žgravčák potvrdil, že mzdový návrh odborom predstavia v rámci prvého kola vyjednávaní. „Pripravili sme veľmi konkurencieschopný tarifný návrh,“ skonštatoval. Šéf tunajších odborov Miroslav Chládek dodal, že všetko bude predmetom rokovaní.

Upravenie bonusového systému

Odbory zverejnili svoj návrh znenia novej Kolektívnej zmluvy na roky 2020 – 2024 ešte 10. októbra, potom plynula 30-dňová lehota na odpoveď automobilky. Tá však následne informovala, že na predloženie mzdového protinávrhu potrebuje ďalších 20 dní.

Dôvodom bol zámer Kia Motors Slovakia upraviť bonusový systém tak, aby napĺňal legislatívne podmienky na odvodové a daňové úľavy pre zamestnancov.

Ako spresnil Žgravčák, najprv chceli zamestnancom predstaviť návrh na nové prerozdelenie bonusov a na základe spätnej väzby potom pripraviť mzdový návrh. Väčšina zamestnancov pritom podľa jeho slov na zmeny reagovala pozitívne.

Zvýšenie príplatkov

Podľa odborárov by mal ich návrh zaručiť zlepšenie mzdových a sociálnych podmienok zamestnancov a zároveň zachovať štruktúru mzdového systému zloženého zo základnej zložky mzdy, variabilných zložiek mzdy, mzdových kompenzácií a príplatkov.

Podľa zverejnených informácií žiadajú odbory, aby si každý zamestnanec žilinskej automobilky prilepšil o 80 eur. Súčasťou návrhu je aj zvýšenie príplatkov za poobednú i nočnú prácu, ale aj za prácu v rizikovom prostredí.

Úpravy žiadajú odbory aj v rámci vyplácania bonusov, pri odstupnom, či v rámci prideľovania zásluhovej dovolenky.

Zamestnáva tisíce ľudí

Kia Motors Corporation oficiálne potvrdila výstavbu prvého európskeho automobilového závodu Kia na Slovensku 18. marca 2004. Je stopercentným vlastníkom spoločnosti Kia Motors Slovakia, s.r.o.

V závode sa v súčasnosti vyrába model nižšej strednej triedy Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách, crossover Kia Sportage a viacúčelový automobil Kia Venga. Od polovice roka 2018 spoločnosť začala vyrábať svoju prvú mild-hybridnú technológiu so vznetovým motorom a 48V akumulátorom s názvom ”EcoDynamics+“.

Automobilka od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku vyrobila už 3,5 milióna vozidiel a preinvestovala viac ako 1,8 mld. eur. Aktuálne zamestnáva približne 3 800 ľudí.

Viac k témam: vyjednávanie, zvýšenie miezd
Zdroj: Webnoviny.sk – V Kia Motors Slovakia začne kolektívne vyjednávanie, zamestnanci žiadajú vyššie platy © SITA Všetky práva vyhradené.