USA a Mexiko vyriešili spor v súvislosti s novou obchodnou dohodou, problémom boli pracovní atašé

Ekonomika

17.12.2019 (Webnoviny.sk) – USA a Mexiko vyriešili spor v súvislosti s novým obchodným paktom pod názvom Dohoda USA, Mexiko, Kanada (USMCA). Problémom sa stali piati pracovní atašé, ktorých USA chcú vyslať do Mexika, aby dozerali na reformu trhu práce. Hlavný mexický obchodný vyjednávač Jesús Seade vyhlásil, že jeho krajinu ustanovenie o pracovných atašé zaskočilo.

Mexickí vyjednávači totiž od začiatku odmietali myšlienku, že by americkí predstavitelia robili inšpekcie v mexických závodoch s cieľom zabezpečiť, že Mexiko dodržiava záväzok umožniť pracovníkom zakladať odbory a vyjednávať o vyšších mzdách.

Sú spokojní

Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer však v liste Jesúsovi Seadeovi uviedol, že zamýšľaní americkí atašé „nebudú pracovnými inšpektormi a budú dodržiavať všetky relevantné mexické zákony„.

Som spokojný. Telefonoval som predstaviteľom v Mexiku a sú spokojní,“ povedal novinárom Seade po stretnutí s Lighthizerom vo Washingtone.

Lacná pracovná sila

Dohoda USA, Mexiko, Kanada nahrádza 25 rokov trvajúcu Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA), ktorá zrušila väčšinu obchodných bariér.

Americký prezident Donald Trump a ďalší kritici však tvrdia, že NAFTA viedla k poklesu počtu pracovných miest v USA tým, že podporovala firmy v presune za južné hranice USA, aby využili lacnú mexickú pracovnú silu.

Viac k témam: Mexiko, obchodná dohoda, Severoamerická obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – USA a Mexiko vyriešili spor v súvislosti s novou obchodnou dohodou, problémom boli pracovní atašé © SITA Všetky práva vyhradené.