Úrady práce evidovali tisícky žiadostí, podnikateľom a SZČO vyplatili už viac ako päť miliónov eur

Ekonomika

27.4.2020 (Webnoviny.sk) – Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už zaslali schválené peniaze 9,5-tisíca žiadateľom o príspevky v rámci prvej pomoci pri znižovaní ekonomických dopadov hrozby šírenia koronavírusu.

Peniaze priebežne odosielajú

„Do dnešného dňa, do 9:00, úrady vyplatili 5 miliónov 213 tisíc eur,“ uvádza sa v tlačovej správe Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Od 6. apríla tohto roka zaevidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 43 021 žiadostí o príspevky.

„Z nich spracovali 7 304 dohôd o poskytnutí príspevku na mzdy zamestnancov v rámci opatrenia 1. Ďalších 16 255 dohôd odišlo SZČO, ktoré v rámci opatrenia 2 požiadali o príspevok na náhradu straty príjmu. V opatrení 3 už pripravili na podpis 402 dohôd,“ informuje rezort práce a sociálnych vecí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ďalšie tisícky žiadostí úrady administrujú a priebežne odosielajú na podpis žiadateľom poštou alebo do elektronickej schránky.

Prvá pomoc pre zamestnávateľov

„V niektorých prípadoch pre skrátenie času vychádzajú v ústrety žiadateľom, ktorí chodia podpisovať dohody osobne na úrad za dodržania prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení,“ uvádza sa v tlačovej správe. Podpísané dohody príslušný úrad následne zverejní v Centrálnom registri zmlúv a nasledujúci deň žiadateľovi zašle na účet peniaze.

Prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dopadov vyplývajúcich z aktuálnych mimoriadnych opatrení schválila vláda Slovenskej republiky 31. marca tohto roka a jej doplnenie 14. apríla.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny následne pripravilo projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporilo zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie koronavírusu. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na www.pomahameludom.sk.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Úrady práce evidovali tisícky žiadostí, podnikateľom a SZČO vyplatili už viac ako päť miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.