Termálne parky predpokladajú výrazné straty na tržbách, nariadenie o dočasnom zatvorení však akceptujú

Ekonomika

15.3.2020 (Webnoviny.sk) – Akvaparky po vynútenom prerušení svojho fungovania od 13. marca na dva týždne počítajú so značnými stratami na tržbách od návštevníkov.

Príslušné rozhodnutie štátu o ich dočasnom zatvorení v rámci viacerých preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu však akceptujú s tým, že zdravie všetkých je na prvom mieste.

Spoločnosť Thermalpark DS mala šťastie

Spoločnosť Thermalpark DS, a. s., prevádzkujúca vodný areál v Dunajskej Strede, informovala agentúru SITA, že táto situácia je veľmi nepríjemná aj pre nich a bude mať vážne ekonomické následky.

Nariadenie o uzavretí prevádzky plne rešpektuje a bude naďalej v plnej miere rešpektovať všetky nariadenia a očakáva, že všetky opatrenia prinesú pozitívny výsledok.

„Aktuálne nariadenia, na základe ktorých sme museli zastaviť prevádzku Thermalparku DS na štrnásť dní, znamenajú pre našu spoločnosť veľké straty, v tomto momente ich nevieme jednoznačne vyčísliť,“ uviedla manažérka marketingu a PR spoločnosti Thermalpark DS Katarína Horváthová.

Spoločnosť má však šťastie, že je momentálne v dobrej finančnej situácii.

„Rok 2019 bol rekordný a aj v mesiacoch január a február 2020 dosiahla spoločnosť veľmi uspokojivé výsledky,“ priblížila Horváthová. Od marca začali pociťovať negatívny vplyv šíriaceho sa ochorenia COVID-19 (koronavírus) vo svete na návštevnosti.

„Staviame sa však k situácii pozitívne a veríme, že dodržiavanie všetkých stanovených opatrení prinesie zlepšenie situácie,“ dodala Horváthová s tým, že v novej sezóne chystajú veľa noviniek pre návštevníkov.

Vo Veľkom Mederi budú rekonštruovať

Spoločnosť Termál, s. r. o., prevádzkujúca centrum Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi, pre agentúru SITA uviedla, že konkrétne dopady zastavenia prevádzky termálneho areálu je momentálne ťažko odhadnúť.

„Aktuálne v krátkodobom horizonte hovoríme o priamom výpadku tržieb pri zachovaní fixných nákladov. Odhad sa pohybuje od 8-tisíc až 10-tisíc eur denne. V dlhodobom horizonte by však išlo o straty rádovo viac stotisíc eur,“ priblížila poradkyňa konateľa spoločnosti Termál pre marketing Szilvia Néveri Varagya.

Spoločnosť verí, že sa k ním návštevníci vrátia aj po týchto dňoch, ktoré si vyžadujú trpezlivosť a solidaritu všetkých. Prerušenie prevádzky využívajú na celoplošné rekonštrukcie a sanitáciu, aby návštevníkom po ukončení tohto prechodného obdobia sprístupnili vynovené kúpalisko.

Termálny areál vo Veľkom Mederi dosiahol vlani rekordný počet vyše 714-tisíc návštevníkov, čo bolo medziročne viac o 10 percent. Zvýšenú návštevnosť zaznamenal aj začiatkom tohto roka.

„V roku 2020 sme plánovali otvorenie letnej sezóny už na Veľkú noc. Rátame s tým, že štátnym orgánom i našej spoločnosti sa spoločným úsilím podarí stabilizovať túto mimoriadnu situáciu a v apríli už našim návštevníkom otvoríme aj naše najobľúbenejšie vodné atrakcie,“ dodala Néveri Varagya.

Viac k témam: aquapark, cestovný ruch, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Termálne parky predpokladajú výrazné straty na tržbách, nariadenie o dočasnom zatvorení však akceptujú © SITA Všetky práva vyhradené.