Sulíkovo ministerstvo chce pomôcť cestovným kanceláriám, cestujúci budú mať niekoľko možností

Ekonomika

15.4.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR chce pomôcť cestovným kanceláriám na Slovensku, ale aj ich klientom, ktorí nemohli a nebudú môcť pre celosvetovú pandémiu koronavírusu vycestovať.

Ako ďalej informuje rezort, pripravujú legislatívne zmeny, o ktorých bude v blízkej dobe rokovať vláda.

Odklad alebo odstúpenie od zmluvy

„Cestujúci si budú môcť po dohode s cestovnou kanceláriou vybrať odklad alebo odstúpenie od zmluvy o zájazde bez uplatnenia sankcií. Diskutujeme o umožnení odkladu o 18 mesiacov,“ priblížil návrh ministerstva hospodárstva štátny tajomník rezortu Ján Oravec.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Zároveň hľadáme mechanizmus ako pomôcť bezúročnými pôžičkami cestovným kanceláriám, aby sa pre mimoriadnu situáciu nedostali do úpadku,“ dodal.

Ministerstvo hospodárstva na návrhu pracuje na základe rokovania a dohody so zástupcami ministerstva dopravy, Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr, Zväzu cestovného ruchu SR a Slovenskej asociácie poisťovní.

Dve skupiny klientov

„Snažíme sa o také riešenie, aby nebola ohrozená platobná schopnosť cestovných kancelárií a poisťovní, a zároveň aby sa dodržala úroveň ochrany cestujúceho nastavená súčasnou legislatívou,“ zdôraznil Oravec.

Cestovné kancelárie pritom riešia dve skupiny klientov. Ide o tých, ktorí už v súčasnosti alebo v blízkej dobe mali cestovať, ich zájazdy sú zrušené, ale klienti za ne zaplatili. Druhú skupinu tvoria klienti, ktorí majú zaplatené zálohy prevažne letných zájazdov.

V prípade prvej skupiny je podľa rezortu potrebné nastaviť mechanizmus a pomoc zo strany štátu tak, aby neboli ohrozené cestovné kancelárie. Zájazdy na letnú sezónu sa v súčasnosti nerušia. Túto problematiku bude riešiť práve pripravovaný legislatívny návrh.

Viac k témam: cestovné kancelárie, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulíkovo ministerstvo chce pomôcť cestovným kanceláriám, cestujúci budú mať niekoľko možností © SITA Všetky práva vyhradené.