Sto miliónov je pre cestovný ruch málo, minister dopravy Doležal bude žiadať navýšenie pomoci

Ekonomika

22.2.2021 (Webnoviny.sk) – Stomiliónový balík pomoci pre cestovný ruch je podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala nedostatočný. Ako informoval hovorca rezortu Ivan Rudolf, hoci vláda predpokladala, že táto suma pokryje fixné náklady podnikateľom v sektore cestovného ruchu vrátane gastroprevádzok až do konca tohto roka, už dnes je podľa ministerstva zrejmé, že to tak nebude.

Gastro prevádzky čakajú na podporu

Prepad tržieb v tomto sektore je taký výrazný, že vyčlenených sto miliónov eur pokryje pokles výpadku fixných nákladov iba za minulý rok. Ministerstvo dopravy sa preto bude uchádzať o navýšenie peňazí do schémy pomoci,” povedal minister Doležal. O akú sumu pôjde však nekonkretizoval.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ministerstvo tiež reagovalo na informácie platformy Stále máme chuť, podľa ktorej štyri z piatich gastro prevádzok stále nedostali podporu zo schémy pomoci.

Ako vysvetlil šéf rezortu dopravy, ministerstvo má na posúdenie žiadosti 30 pracovných dní a na vyplatenie peňazí ďalších 30 pracovných dní. Lehota na vyplatenie peňazí od spustenia schémy 15. decembra tak uplynie až v polovici marca.

Denne posúdia 150 žiadostí

Áno, je pravda, že v niektorých prípadoch je lehota na vybavenie žiadosti predĺžená, napríklad ak dostaneme neúplnú žiadosť, v tomto prípade kontaktujeme žiadateľov a prosíme ich o doplnenie žiadosti,” spresnil Doležal.

S cieľom zrýchliť kontrolu a posudzovanie žiadostí prijalo ministerstvo 20 brigádnikov. Denne skontroluje a posúdi približne 150 žiadostí. Priemerná doba vybavenia žiadosti je pritom 40 dní.

Viac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Sto miliónov je pre cestovný ruch málo, minister dopravy Doležal bude žiadať navýšenie pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.