Štátne príspevky pre živnostníkov môžu dostať aj umelci, športovci a ľudia v slobodnom povolaní

Ekonomika

15.4.2020 (Webnoviny.sk) – O štátne príspevky na udržanie zamestnanosti môžu žiadať aj umelci či športovci. V tlačovej správe o tom informuje rezort práce a sociálnych vecí.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR totiž spresnilo v metodickom usmernení pre úrady práce definíciu žiadateľov o príspevky na náhradu straty príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Reaguje tak na informácie o zamietaní žiadostí o príspevky pre túto skupinu žiadateľov,“ uviedla Veronika Husárová z tlačového a komunikačného odboru rezortu práce a sociálnych vecí.

Za SZČO sa teda pre získanie nároku na príspevok v rámci prvej pomoci považuje aj fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov. Ide napríklad o daňových poradcov, notárov, advokátov, audítorov, či autorov.

Nárok aj pre ľudí so slobodným povolaním

Nárok majú aj ľudia, ktorí vykonávajú slobodné povolania, ktoré nie sú upravené osobitnými predpismi a nie sú ani podnikaním podľa Obchodného zákonníka.

Viac o téme: Koronavírus

Ide teda o činnosti, na ktoré sa nevyžaduje žiadne oprávnenie a tieto osoby nie sú v pracovnom pomere, ani v obdobnom pracovnom vzťahu. Sú to napríklad herci, choreografi, tanečníci, hudobníci, novinári či sochári.

O príspevok môžu žiadať aj fyzické osoby, ktoré sa považujú za SZČO podľa zákona o dani z príjmov. Sem patria napríklad súkromní lekári, architekti, geodeti, spoločníci verejnej obchodnej spoločnosti a komplementári komanditnej spoločnosti, osobní asistenti osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, tlmočníci či športovci.

Úrady im neschvaľovali pomoc

„Túto spresnenú definíciu zašleme Ministerstvu kultúry SR, aj Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby aj oni vedeli týmto záujemcom o príspevky zodpovedať ich otázky a mohli ich ubezpečiť, že po splnení ďalších podmienok nárok na pomoc majú,“ uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už majú k dispozícii nové usmernenie, ktoré spresňuje definíciu SZČO pre nárok na príspevky v rámci projektu prvej pomoci pre zamestnancov, zamestnávateľov a SZČO.

„Keďže sa na nás obracali viacerí pracovníci z oblasti kultúry, športovci či ľudia, ktorí vykonávajú slobodné povolania, že im úrady neschvaľujú našu pomoc, pristúpili sme k spresneniu usmernenia pre úrady práce, sociálnych vecí a rodiny tak, aby bolo evidentné, že aj oni ten nárok majú,“ povedal Krajniak.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátne príspevky pre živnostníkov môžu dostať aj umelci, športovci a ľudia v slobodnom povolaní © SITA Všetky práva vyhradené.