Spišské Embraco Slovakia odstavilo výrobu, ale hromadné prepúšťanie zatiaľ neohlásilo

Ekonomika

15.4.2020 (Webnoviny.sk) – Najväčší zamestnávateľ na Spiši, výrobný závod Embraco Slovakia, pozastavil výrobu. Podľa vedenia spoločnosti by mali pre koho vyrábať, nemajú však z čoho. Viaznu im dodávky materiálu od talianskych dodávateľov.

Zamestnávajú tisícky ľudí

Závod, ktorý vyrába kompresory do chladiarenských zariadení, zamestnáva približne 2 300 ľudí. Do práce v súčasnosti chodí iba 220 z nich.

„Spoločnosť reaguje na aktuálnu situáciu s globálnou pandémiou pozastavením výroby na desať dní. K tomuto kroku spoločnosť pristúpila najmä vzhľadom na nedostatok komponentov od talianskych dodávateľov. Po dohode so základnou organizáciou OZ KOVO zamestnanci po Veľkej noci čerpajú tri dni dovolenky, a jeden deň si nadpracujú dodatočne,“ vysvetlil Marcelo Borba, generálny riaditeľ závodu s tým, že pokračovanie výroby závisí od Talianov, kde je uzavretá fabrika, a od toho, či ju Taliani spustia, alebo nie.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V závode Embraco momentálne pracujú len ľudia, ktorí podnik strážia, údržbári a zamestnanci aplikujúci do praxe nové projekty, ďalej tí, ktorí vylepšujú výrobu, vyrábajú a testujú vzorky a podobne. Spolu je to asi desatina všetkých zamestnancov.

Nástupný termín sa môže zmeniť

Podľa vedenia firmy zostávajúce dve tisícky zamestnancov budú do konca týždňa doma. Bez zníženia platu. Do práce by mali nastúpiť v pondelok 20. apríla, zatiaľ to však nie je isté.

Ak by musela odstávka výroby v Embracu pokračovať aj na budúci týždeň, podľa kolektívnej zmluvy by zamestnanci dostávali 60 percent základnej mzdy.

Viac o téme: Koronavírus

„V spišskonovoveskom okrese zatiaľ v žiadnom z podnikov hromadné prepúšťanie neohlásili, hoci do evidencie Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) pribudlo tisíc sto osôb. Väčšinou po návrate zo zahraničia,“ dodala Janka Brziaková, riaditeľka ÚPSVaR v Spišskej Novej Vsi.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Spišské Embraco Slovakia odstavilo výrobu, ale hromadné prepúšťanie zatiaľ neohlásilo © SITA Všetky práva vyhradené.