Sociálna poisťovňa vyplatila viac dôchodkov ako vlani, penzisti v priemere dostávajú 460 eur

Ekonomika

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa vyplácala ku koncu novembra tohto roka vyše 1 milión 744 tisíc dôchodkov. Najviac penzií bolo starobných, a to 1 milión 86 tisíc. Od konca vlaňajška ich poisťovňa vyplácala o 17 tisíc viac. Mierne klesol počet predčasných starobných dôchodkov, a to o 1,1 tisíca na 13,8 tisíca. Znížil sa aj počet vyplácaných invalidných dôchodkov. Kým ku koncu minulého roka ich poisťovňa vyplácala 237,6 tisíca, ku koncu novembra tohto roka už išlo len o 234,9 tisíca invalidných penzií.

Vdovské dôchodky

Menej poisťovňa vypláca aj vdovských dôchodkov. Tých ku koncu minulého mesiaca evidovala 293 tisíc, čo bolo oproti koncu minulého roka menej o 1,1 tisíca. Naopak, mierne sa zvýšil počet vyplácaných vdoveckých dôchodkov, a to o 1,1 tisíca na 49,5 tisíca. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci minulého mesiaca predstavoval 460,30 eura. Predčasný starobný dôchodok dosahoval v priemere 434,40 eura. Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci novembra na úrovni 209,90 eura.

Vdovské dôchodky dosahovali v priemere 263 eur. Priemerná výška vdoveckých dôchodkov bola ku koncu novembra na úrovni 208,70 eura. Sirotské dôchodky boli minulý mesiac v priemernej výške 136,80 eura.

Dôchodkový vek

Počet starobných dôchodcov v budúcnosti podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zvýši zavedenie stropu na dôchodkový vek. Parlament totiž koncom marca tohto roka schválil ústavný zákon, ktorým sa zaviedol strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov.

Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr vo veku 63,5 roka. Ak žena vychovala dve deti, bude môcť ísť do penzie najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi bude mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roka.

Keďže sa podľa rozpočtovej rady zvýši počet dôchodcov a výkonnosť ekonomiky bude pre nižší počet ekonomicky aktívnych ľudí nižšia, na vykrytie vyšších výdavkov na dôchodky bude potrebné nájsť dodatočné príjmy. Podľa RRZ by mohlo ísť o zvýšenie odvodov, daní, zníženie iných výdavkov verejnej správy alebo zníženie samotnej výšky dôchodkov nad rámec ich zníženia vplyvom kratšej kariéry.

Viac k témam: invalidný dôchodok, starobný dôchodok, vdovský dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa vyplatila viac dôchodkov ako vlani, penzisti v priemere dostávajú 460 eur © SITA Všetky práva vyhradené.