Sociálna poisťovňa vyplatila prvú časť pandemických PN-iek a ošetrovných

Ekonomika

17.4.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa vyplatila prvú časť pandemických PN-iek a ošetrovných. V piatok o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V prvom výplatnom termíne za marec Sociálna poisťovňa vyplatila viac ako 194-tisíc nemocenských dávok.

Ide najmä o dávky poistencov na PN-ke, za ošetrovanie člena rodiny (OČR) a materské. Údaj zahŕňa výplatu bežných, ako aj tzv. pandemických dávok, ktoré sa prelínajú s obdobím od 12. marca. Za dva týždne tak vyplatila viac dávok, ako v bežnej situácii za celý mesiac.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Sociálna poisťovňa takýto obrovský nárast dávok zvládla aj napriek skutočnosti, že zhruba 20 % pracovníkov Sociálnej poisťovne je tak ako v iných inštitúciách na dočasnej PN-ke alebo na OČR,“ uviedol Višváder.

Okrem bežných nemocenských dávok, ktorých je v priemere 170-tisíc mesačne, v marci Sociálna poisťovňa prijala viac ako 125-tisíc tzv. pandemických OČR a 29-tisíc tzv. pandemických dočasných PN-iek.

Celkovo tak za marec spracúva viac ako 320-tisíc žiadostí o dávky. Z nich sa podarilo vyplatiť v prvom termíne 60 %. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že vyplácanie dávok komplikujú žiadosti, ktoré nie sú kompletné.

Pre vydanie rozhodnutia a výpočet dávky preto treba dodatočne zisťovať niektoré údaje, čo pri súčasnom nápore pracovníkov pobočiek zdržuje. Apeluje preto na dôsledné vypĺňanie formulárov alebo žiadostí o dávky, ktoré má na svojej webovej stránke www.socpoist.sk.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa vyplatila prvú časť pandemických PN-iek a ošetrovných © SITA Všetky práva vyhradené.